Czy zalany telefon można przywrócić do użytku?

Zalanie telefonu to jedna z najbardziej popularnych awarii, przytrafiających się użytkownikom telefonów oraz smartfonów. Zanim wpadniemy w panikę i tylko pogorszymy sytuację, nerwowo próbując włączyć telefon, zapoznajmy się z krótką instrukcją co robić, gdy do telefonu dostanie się woda. Zalany telefon można bowiem przywrócić do użytku pod kilka warunkami.

zepsuty-telefon

Zdarza się, że położymy nasz telefon na stole podczas posiłku lub w porannym pośpiechu zostawimy go na umywalce. Chwila nieuwagi wystarczy, by do telefonu dostała się woda. Co wtedy robić? Nie panikujmy i nie próbujmy go na siłę ładować lub uruchamiać. Zastosujmy się do poniższych wskazówek, a uratujemy nasz sprzęt.

Przed profesjonalną pomocą

Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie usuniemy sami wody z urządzenia i nie obędzie się bez wizyty w profesjonalnym serwisie. Zanim jednak pojedziemy do najbliższego punktu naprawy telefonów komórkowych, pamiętajmy, aby telefon wyłączyć i wyjąć baterię – radzi specjalista z serwisu GSM Magic Phone.

Nie próbujmy używać sposobów, polecanych w Internecie i nie suszmy go na własną rękę, na przykład suszarką lub kładąc na grzejniku. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą w serwisie; im dłużej bowiem woda utrzymuje się w telefonie, tym większe spustoszenie może wywołać. Tym bardziej nie powinniśmy go włączać lub ładować, gdyż może nastąpić zwarcie. Nie dajmy się też zwieść, jeśli uszkodzenia nie są widoczne od razu. Metalowe elementy oraz te, scalające podzespoły elektroniczne w telefonie, pod wpływem wody, mogą zacząć korodować, czego skutki będą odczuwalne po kilku tygodniach lub miesiącach.

Pomoc w serwisie

Większość serwisów telefonów komórkowych, oferujących naprawę zalanego telefonu, posiada specjalne urządzenia oraz preparaty, pozwalające bezpiecznie odprowadzić wodę. W pierwszej kolejności fachowiec sprawdzi, czy woda nie uszkodziła płyty głównej. Jeśli tak, jest natychmiast usuwana. Innym rodzajem usługi jest czyszczenie telefonu z korozji. Jeśli natomiast woda nie przedostała się do głównych części urządzenia, wystarczy usługa kompleksowego suszenia smartfona. Cały proces usuwania wody można podzielić na dwa zasadnicze etapy. Pierwszy, to rozłożenie telefonu na części pierwsze i wymiana drobnych części, mających kontakt z cieczą, na nowe. Druga, to czyszczenie płyty głównej. Zanieczyszczenia oraz ślady korozji usuwane są za pomocą specjalnych szczotek z odpowiednim włosiem, następnie trafia on do wanny ultradźwiękowej, gdzie dzięki środkom chemicznym oraz działaniu ultradźwięków, znikają osady.

Pamiętajmy, że w przypadku zalania, nie możemy liczyć na gwarancję producenta, bowiem zalanie zostało wykluczone jako podstawa do roszczenia odszkodowawczego.

śr. ocena 5 / głosów 4