Czym charakteryzują się instalacje odsiarczania spalin z TWS/GFK?

Kominy przemysłowe nie bez powodu są bardzo wysokie. Zwłaszcza w elektrowniach, elektrociepłowniach i innych zakładach, gdzie dochodzi do spalania węgla, kominy są ważnym elementem instalacji odsiarczania spalin. Początkowo w celu ochrony środowiska przed zakwaszeniem dwutlenkiem siarki stosowano dypresję spalin z otaczającym powietrzem. Dziś dostępne są znacznie bardziej efektywne metody.

komin-przemyslowy

W latach 80-tych minionego wieku udało się znaleźć metodę, która przynosi dużo lepsze efekty w oczyszczaniu powietrza z dwutlenku siarki, a mianowicie instalacje odsiarczania spalin. Takie instalacje umożliwiają redukcję zanieczyszczeń w stopniu umożliwiającym ograniczenie wysokości kominów przemysłowych do 100 m.

Jak przebiega odsiarczanie spalin?

Obecnie w zakładach przemysłowych stosowane są różne technologie odsiarczania spalin, przy czym cel zawsze jest ten sam: osiągnięcie emisji SO2 nieprzekraczającej 200mg/Nm3, czyli dopuszczalnej przez normy europejskie. Obniżanie zawartości kwasowych związków siarki realizuje się najczęściej za pomocą metody suchej, półsuchej lub mokrej.

Najlepszą skuteczność wykazuje metoda mokra wapienna, która polega na intensywnym płukaniu spalin mleczkiem wapiennym. Proces przemywania spalin odbywa się w kolumnie absorpcyjnej, a w efekcie powstaje siarczan wapnia. Roztwór CaSO4 jest następnie przemywany i odwadniany. Produktem odsiarczania spalin tą metodą jest więc gips.

Oczyszczone z siarki spaliny, które opuszczają absorber, charakteryzuje bardzo duża zawartość wody w postaci pary i kropel, a także obniżona temperatura, może więc powstać duża ilość mocno korozyjnego kondensatu. Zachodzi także ryzyko powstania nadciśnienia spalin. Stąd konieczność budowy instalacji odsiarczania spalin z materiałów odpornych na wilgoć, skrajne temperatury, działanie kwasów i ogólnie ciężkie warunki pracy.

TWS/GFK – najlepszy materiał do budowy instalacji odsiarczania

Mokre spaliny po odsiarczeniu odprowadzane są poprzez tzw. kominy mokre. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na wewnętrznych ścianach tych przewodów spalinowych osiadają krople stężonego kwasu siarkowego o bardzo mocnym działaniu korozyjnym. Toteż wnętrze kominów mokrych wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń, zapewniających ich trwałość i niezawodność. Takie możliwości dają właśnie tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym, czyli TWS/GFK.

Wewnętrzne przewody spalin kominów mokrych w elektrowniach i elektrociepłowniach powinny być wykonywane z rur TWS o średnicy od 5 do 8 m. Rurociągi z tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym zapewniają ekstremalną odporność na działanie agresywnego kondensatu kwasu siarkowego i pełną szczelność, nawet w warunkach nadciśnienia.

Jednym z głównych dostarczycieli rozwiązań dla instalacji odsiarczania spalin w Polsce jest przedsiębiorstwo Plast-Chem. Firma zajmuje się produkcją, sprzedażą, a także montażem instalacji odsiarczania spalin w zakładach przemysłowych, a w jej ofercie asortymentowej znajdują się nie tylko rurociągi TWS/GFK, ale także całe ich niezbędne wyposażenie.

śr. ocena 5 / głosów 4