Czym jest dzielnik napięcia?

Dzielnik napięcia jest niezwykle prostym i bardzo często stosowanym układem. Posiadając jakiekolwiek źródło napięcia (którym może być na przykład bateria czy akumulator) bez problemu możemy podzielić je na kilka mniejszych napięć służących do zasilenia różnych przedmiotów za pomocą dzielników napięcia, którymi są między innymi rezystory. Ich główna cecha to rezystancja, czyli opór stawiany przepływowi prądu w obwodzie.

woltomierz

Dzielnik napięcia – charakterystyka

Dzielnik napięcia to układ opierający się na połączeniu szeregowym kilku pasywnych elementów elektrycznych, takich jak na przykład rezystory lub kondensatory. Służy on do dzielenia napięcia elektrycznego wejściowego na dwa lub więcej napięcia wyjściowe. – informuje ekspert reprezentujący firmę ZWARPOL.

Dodajmy, iż suma napięć wyjściowych musi być równa napięciu wejściowemu, a najprostsza wersja dzielnika napięcia składa się z dwóch rezystorów. Dzielniki napięcia pozwalają na pomiar wysokiego napięcia (przemiennego oraz stałego) w bezpieczny sposób. Zapewniają one ogromną dokładność pomiaru. Możemy wyróżnić kilka typów dzielników napięcia podzielonych ze względu na rodzaj zastosowanych w nich elementów. Występują:

  • dzielniki napięcia rezystacyjne – są to najbardziej popularne, proste układy elektroniczne złożone z rezystorów, które umożliwiają zmniejszenie wartości prądu płynącego w obwodzie. Zaliczają się do nich na przykład potencjometry. Używane są w układach niskonapięciowych
  • dzielniki napięcia pojemnościowe – to na przykład generatory i filtry, używane są w układach wysokonapięciowych, zbudowane są z dwóch kondensatorów
  • dzielniki napięcia indukcyjne – wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej, stosuje się je do podziału napięć przemiennych oraz separacji obwodów
  • dzielniki napięcia pojemnościowo – rezystacyjne

Istotne cechy, które powinny być spełnione przez dzielniki napięcia umożliwiające efektywną pracę to lekka i bezpieczna konstrukcja wykonana z materiałów o wysokiej jakości, pełna mobilność oraz zgodność z Systemem Zarządzania Jakością.

Zastosowanie

Najbardziej popularnym rodzajem dzielnika napięcia jest potencjometr – analogowy lub cyfrowy. Umożliwia on regulację napięcia wyjściowego, a wykorzystywany jest w układach audiofonicznych w celu regulacji głośności.

Używany jest również w metrologii, a dokładniej – znajduje zastosowanie jako część woltomierzy, czyli urządzeń mierzących napięcie prądu elektrycznego wyrażone w woltach. W tym wypadku odpowiada za prawidłowe dopasowanie zakresów pomiarowych.

Innym jego zastosowaniem jest regulator napięcia, czyli układ elektroniczny używany w układzie ładowania akumulatorów.

śr. ocena 5 / głosów 5