Czym zajmuje się hydraulika siłowa?

Hydraulika siłowa to ważna dziedzina hydrauliki, czyli nauki dotyczącej przepływu płynów i zastosowań tego procesu. Historia badań nad ruchem cieczy i odkryć w tym zakresie liczy sobie setki lat. Znane od wieków układy hydrauliczne do dzisiaj wykorzystywane są w przemyśle i z powodzeniem konkurują z rozwiązaniami z zakresu mechaniki czy elektryki. Czym dokładnie zajmuje się hydraulika siłowa, jakie są jej zalety i zastosowania?

hydraulika-silowa

Hydraulika siłowa – na czym polega?

Hydraulika siłowa opiera się na projektowaniu i zastosowaniu układów hydraulicznych, których zadaniem jest przekazywanie siły przy użyciu cieczy, zgodnie z prawem Pascala. Są to zamknięte zespoły elementów, w których przepływający pod ciśnieniem płyn pozwala na wytworzenie energii mechanicznej. Do najważniejszych części tego typu układów należą pompy, które generują ciśnienie i wymuszają ruch cieczy hydraulicznej, najczęściej oleju o dużej gęstości. Wytworzona w ten sposób energia przekazywana jest do siłowników hydraulicznych – cylindrów i silników – które przekształcają ją w ruch obrotowy lub prostoliniowy i tym samym napędzają inne urządzenia i maszyny. Oprócz pomp i siłowników układy hydrauliczne składają się również z zaworów regulujących dopływy, filtrów, zbiorników na płyn i innych elementów, które razem tworzą napędy o różnorodnych zastosowaniach w szeroko rozumianym przemyśle.

Znaczenie i zastosowanie hydrauliki siłowej

Do zalet napędów hydraulicznych należy ich wysoka precyzja, łatwość sterowania, a przede wszystkim niezawodność i możliwość stosowania niezależnie od źródeł prądu. Z tego powodu układy oferowane przez firmy specjalizujące się w hydraulice siłowej, takie jak Megahydral P.H.U., wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie trudne warunki nie pozwalają na zastosowanie urządzeń elektrycznych. Hydraulika siłowa odgrywa zatem niebagatelną rolę w górnictwie. Tego rodzaju napędy są powszechnie wykorzystywane w kopalniach, hutach i innych miejscach zagrożonych pożarem bądź wybuchem oraz bez dostępu do zasilania elektrycznego. Układy hydrauliczne to również podstawa działania urządzeń w transporcie takich jak:

  • Pojazdy rolnicze, maszyny drogowe i budowlane – wywrotki, dźwigi, koparki, ciężarówki i inne;
  • Samochody – układy kierownicze i hamulcowe;
  • Samoloty – układy hamulcowe i system wysuwania podwozia.

Znaczenie hydrauliki siłowej w szeroko pojętym przemyśle jest zatem niebagatelne. Napędy hydrauliczne to podstawa działania wielu urządzeń w różnych branżach, gdzie niezbędne jest niezawodne działanie maszyn w trudnych warunkach.

śr. ocena 5 / głosów 5