Do czego służą linie galwaniczne?

Galwanizacja, której właściwa nazwa to galwanostegia, to jedna z powszechnie wykorzystywanych metod obróbki materiałów, najczęściej metali. Polega na nanoszeniu powłok ochronnych o charakterze technicznym bądź dekoracyjnym, do czego wykorzystuje się zjawiska elektrochemiczne. Większe zakłady produkcyjne posiadają galwanizernie wyposażone w specjalne linie galwaniczne. Czym się one charakteryzują i do czego służą?

Galwanizacja

Linie galwaniczne – charakterystyka

Galwanizacja jest złożonym procesem opierającym się na zjawiskach elektrochemicznych. Trwałe osadzenie powłoki metalicznej na danym materiale możliwe jest dzięki wykorzystaniu prądu płynącego pomiędzy elektrodami, do czego służy kąpiel galwaniczna. W tym celu stosuje się linie galwaniczne, które usprawniają procesy technologiczne wchodzące w zakres galwanizacji. Tego typu linie wyróżnia złożoność konstrukcji, która powinna być dostosowana do skali i specyfiki produkcji, a także możliwości zakładu przemysłowego. Z tego powodu linie galwaniczne wykonywane są na indywidualne zamówienie, czym zajmuje się firma MATUSEWICZ Budowa Maszyn S.A. Chociaż tego typu linie są dedykowane i dopasowane do profilu produkcji, w ich skład wchodzą podstawowe elementy przeznaczone do poszczególnych etapów galwanizacji. Przede wszystkim jest to system transportu z torem jezdnym i transporterami do podawania materiałów w procesie galwanizacji do kolejnych stanowisk – wanien galwanizacyjnych czy suszarek. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego napędu, transport elementów odbywa się płynnie. W liniach zautomatyzowanych wykorzystuje się przy tym specjalne stanowiska umożliwiające automatyczny załadunek i rozładunek materiałów do galwanizacji. Kluczowym elementem linii galwanicznych są wanny do kąpieli galwanicznej, wykonywane przeważnie z tworzyw sztucznych. Do tego dochodzą pomosty obsługowe, systemy wentylacji czy suszarki, umożliwiające suszenie elementów galwanizowanych.

Rodzaje i zastosowanie linii galwanicznych

Linie galwaniczne przeważnie projektuje się indywidualnie na potrzeby danego zakładu, dlatego też mamy do czynienia z różnymi rodzajami tych konstrukcji. Linie do galwanizacji możemy podzielić na obsługiwane ręcznie, półautomatyczne bądź całkowicie zautomatyzowane. Wyróżniamy linie galwaniczne wertykalne – w tym do obróbki za pomocą zawieszek, bębnów lub koszy – oraz horyzontalne, przeznaczone dla zaawansowanych procesów technologicznych. Nanoszenie trwałych powłok na drodze galwanizacji wykorzystuje się m. in. w przemyśle elektronicznym, lotniczym, a także  w meblarstwie czy jubilerstwie. Linie galwaniczne mogą być przy tym wykorzystywane do procesów, takich jak cynkowanie, chromowanie, miedziowanie, niklowanie, złocenie, srebrzenie czy anodowanie. Utworzone w tym procesie powłoki mogą chronić dany materiał, a także pełnić funkcję techniczną, np. twardość, tarcie czy przyczepność powierzchni, jak również dekoracyjną.

śr. ocena 5 / głosów 1