Do czego służą sejfy depozytowe?

Każdy ma w domu przedmioty, które mają dla nas szczególną wartość czy to materialną, czy sentymentalną. Kradzieże, pożary, powodzie – sytuacji, w których możemy utracić wartościowe przedmioty jest wiele. Rozwiązaniem mogą być (trudno dostępne w Polsce) skrytki depozytowe w bankach lub sejfy. Jakie są rodzaje sejfów i jak wybrać najlepszy dla nas?

Jakie są rodzaje sejfów?

Zasadniczym zadaniem sejfu jest zabezpieczanie umieszczonych w nim przedmiotów przed włamaniem lub ogniem. Taki jest też podstawowy podział sejfów na: antywłamaniowe i ogniotrwałe.

Należy podkreślić, że każdy sejf stanowi ochronę przed ogniem, ale w ograniczonym zakresie, bo te antywłamaniowe maksymalnie przez 30 min. Sejfy ognioodporne ochronią dokumenty nawet przez 120 min w 1090ºC, ale zazwyczaj są nieduże i łatwe do wyniesienia więc stopień zabezpieczenia przed kradzieżą w ich przypadku jest niewystarczający – mówi specjalista z firmy Systemy Zabezpieczeń Bankowych Wojciech Pogorzałek.

Inny podział uwzględnia sposób mocowania sejfu. Ze względu na miejsce instalacji sejfu możemy je podzielić na: wolnostojące, meblowe i ścienne. Wśród użytkowników domowych największą popularnością cieszą się sejfy meblowe, z uwagi na łatwość instalacji w większości mebli.

Kolejny podział wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.09.2010r. (Dz.U. z 2010r. Nr 166, poz. 1128 z późn. zm.). Zgodnie z rozporządzeniem sejfy służące przechowywaniu pieniędzy w firmach prywatnych i instytucjach państwowych dzieli się trzynaście klas wytrzymałości zabezpieczeń mechanicznych. Im wyższa klasa zabezpieczeń, tym większa suma pieniędzy może być w sejfie przechowywana.

Jak wybrać sejf idealny do domu czy firmy?

Wybierając sejf depozytowy należy wziąć pod uwagę:

  • do czego będzie przeznaczony – pieniądze, biżuterię, metale szlachetne i inne kosztowności przechowywać należy w sejfie antywłamaniowym (warto wybrać ten o wyższej klasie zabezpieczeń), podczas gdy zdjęcia rodzinne i ważne dokumenty raczej w sejfie ogniotrwałym, a wybierając sejf do przechowywania broni wybrać należy odpowiednio większy model,
  • gdzie instalowany (wolnostojący, meblowy, ścienny) – sejfy ścienne są niewielkich rozmiarów, a montowane są w ścianie działowej więc warto o nich pomyśleć już na etapie budowania domu, w przeciwnym razie pozostaje wybór sejfu meblowego lub wolnostojącego. Warto wziąć również pod uwagę klasę odporności na włamanie wybierając odpowiedni sejf atestowany lub wybrać wersję nisko kosztową, czyli sejf bezklasowy. Wszystko zależy od tego, jakie mamy priorytety.

Ważnym wyborem jest rodzaj zamka. Standardem są zamki mechaniczne – kluczowe, ale można wybrać zamek elektroniczny. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ponieważ klucz może się zgubić, ale z kolei bateria w zamku elektronicznym może się wyczerpać, co utrudni nam w danym momencie dostęp do zawartości sejfu (oczywiście zawsze jest możliwość skorzystania z zasilania zewnętrznego). Przewaga jest po stronie zamków elektronicznych, zwłaszcza, że niektóre modele mają funkcję zapamiętywania ostatnich operacji więc można sprawować lepszą kontrolę nad dostępem do sejfu.

śr. ocena 5 / głosów 5