Do czego służy pantograf?

Choć to urządzenie nie jest jeszcze bardzo popularne, doskonale potrafi zorganizować niewykorzystane miejsce we wnęce, szafie, komodzie, a nawet w przestrzeni między meblem i ścianą. Dzięki pantografowi możliwe jest powieszenie ubrań wszędzie tam, gdzie do tej pory było zbyt wysoko lub niewygodnie. Umożliwia to mechanizm oparty na amortyzatorze tłokowym, który bez problemu pozwala ściągnąć drążek z wieszakami w dół.

Jak działa pantograf?

Pantograf meblowy to nic innego jak urządzenie z ruchomym drążkiem, które montuje się w celu wieszania ubrań na wieszakach. Ten rodzaj wyposażenia garderoby różni się jednak tym, że może być umieszczony na dużej wysokości. Do drążka przymocowany jest uchwyt, który swobodnie opada w dół. Zdejmowanie ubrań poprzedzone jest przyciągnięciem drążka za pomocą tego uchwytu. Mechanizm opiera się na amortyzatorze tłokowym, którym może być podnośnik gazowy, olejowy lub hydrauliczny. Dzięki temu puszczenie uchwytu powoduje samowolny, powolny powrót drążka do pozycji wyjściowej. Pantografy zazwyczaj montuje się w wysokich szafach, wnękach lub komodach, jednak rozwiązań jest więcej. Drążek na ubrania wierzchnie można przyczepić także na zewnątrz, między wysokim meblem a ścianą.

Zalety pantografu

Pantografy są dużo praktyczniejsze niż klasyczne drążki w szafach. Największą ich zaletą jest możliwość umieszczenia ich bardzo wysoko. Dzięki temu można w pełni zagospodarować przestrzeń wnęki czy garderoby tuż pod sufitem, do której dojście wymagałoby użycia stołka lub drabiny. Wysoki sposób wieszania jest również rozwiązaniem niezbędnym w przypadku długich sukienek i płaszczy. Tego typu ubrania często brudzą się przez to, że opadają na podłogę lub dno szafy. Specjalista z firmy Artvinyl-Pol w Kalwarii Zebrzydowskiej tłumaczy:

Regulacja pantografu umożliwia dopasowanie go zarówno do szerokich przestrzeni, jak i wąskich słupków. Oczywiście przy wyborze wąskiego miejsca należy także uwzględnić grubość ubrań.

Sposób montażu

Maksymalne obciążenie dla pantografu zazwyczaj wynosi od ośmiu do dziesięciu kilogramów, co jest optymalną wartością dla standardowych ubrań wieszanych. Kolory drążków mogą być czarne, srebrne lub stalowe. Zazwyczaj wykonane są z aluminium lub chromowanej stali. Natomiast mechanizm zakryty jest obudową z tworzywa sztucznego. Do urządzenia dołączana jest instrukcja obsługi. Montaż odbywa się bez większych problemów. Zawieszenie pantografu polega na użyciu wkrętów lub śrub montażowych, które dołączane są w zestawie.

śr. ocena 5 / głosów 5