Elektronika dla freelancera: tanie modele czy wyższa półka?

Panują sprzeczne opinie na temat tego, jaki sprzęt powinien do pracy wybierać freelancer. Prosty smartfon Huawei czy droższy iPhone? Podstawowy laptop, a może profesjonalny komputer? Poniższy tekst pomoże wybrać.

Tańszy smartfon Huawei czy najnowszy iPhone?

Telefon nie jest głównym narzędziem pracy większości freelancerów. Nie da się jednak ukryć, że coraz częściej w smartfonie odbywa się przeglądanie dokumentów czy opłacanie faktur przez aplikację banku. Do tego wystarczą smartfony Huawei czy Samsung ze średniej półki,a niekoniecznie droższe, biznesowe modele. Zobacz ranking smartfonów Huawei i zdecyduj, który najbardziej opłaca się kupić.

Freelancerzy w kolejnych branżach traktują prowadzenie mediów społecznościowych jako część pracy. Jeśli tak jest u Ciebie, to potrzebujesz już nieco lepszego telefonu. Wyraźne zdjęcia i filmy dobrej jakości są podstawą prowadzenia kanałów w social mediach. Coraz więcej klientów na podstawie staranności, z jaką są one prowadzone decyduje, czy marce warto zaufać. W takim przypadku zdecydowanie lepszym wyborem będzie telefon z nieco wyższej półki, jak smartfon Huawei Mate 20 Lite czy Samsung Galaxy S7. Jeśli obecność w sieci jest podstawą biznesu, można nawet pomyśleć o modelu takim jak najnowszy model iPhone’a czy smartfon Huawei P20 Pro z obiektywem słynnej marki Leica o rozdzielczości aż 40 megapikseli.

Elektronika dla freelancera tanie modele czy wyższa półka2.jpg

Jaki laptop najlepszy dla freelancera?

Wciąż jednak to raczej komputer jest głównym narzędziem pracy przedsiębiorców. Wybór jest coraz większy, a reklamy kuszą wyidealizowanym wizerunkiem wolnych duchem freelancerów, którzy pracują w kawiarniach. W rzeczywistości jednak nie każdy laptop się do tego sprawdzi. Częstym błędem popełnianym przez pracujących zdalnie copywriterów czy marketingowców jest zakup modelu polecanego przez kogoś ze znajomych. Szybko okazuje się potem, że laptop za kilkaset złotych, który sprawdzał się u kolegi, nie zdaje egzaminu.

Dzieje się tak dlatego, że większość osób z komputera korzysta sporadycznie. W przypadku freelancera normą może być siedzenie za biurkiem wiele godzin każdego dnia, a także korzystanie z laptopa poza domem w upał czy mróz. Przeciętny laptop szybko zacznie się psuć. Do zakupu komputera warto podejść jak do inwestycji w swój warsztat pracy i wybrać porządny model, który posłuży kilka lat.

Elektronika dla freelancera tanie modele czy wyższa półka3.jpg

Może się wydawać po przeczytaniu tego poradnika, że freelancer musi mieć wszystko z najwyższej półki. Tak oczywiście nie jest. Istnieją sprzęty elektroniczne, na których może zaoszczędzić.

To między innymi:

  • Drukarka – nawet laserowe modele mocno staniały w ostatnich latach, dlatego da się je kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Jednocześnie proste drukarki domowe pozwalają już na drukowanie zdjęć czy kolorowych grafik, więc poza profesjonalnymi zastosowaniami artystycznymi powinny się sprawdzić w codziennym biznesie.
  • Tablet – mając dobry telefon i laptop, można całkowicie zrezygnować z tabletu. Jeśli będzie potrzebny, wystarczy prosty model, na którym można pokazać prezentację klientowi czy obejrzeć coś w podróży.
  • Gadżety do laptopa – na rynku jest dużo głośników na Bluetooth, napędów CD i innych gadżetów, których ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Takie sprzęty nie przydają się każdego dnia, więc nie muszą być drogie.

śr. ocena 5 / głosów 6