Jakie funkcje mają nowoczesne systemy monitoringu?

Systemy telewizji przemysłowej, zwanej również CCTV lub – najczęściej – monitoringiem to obecnie bardzo zaawansowane narzędzia, pozwalające na bardzo dokładną obserwację zdarzeń rozgrywających się na objętych ich zasięgiem terenach. Powszechnie stosowane są one w przestrzeni publicznej, w obiektach takich jak sklepy, centra handlowe, zakłady przemysłowe, a niekiedy nawet na prywatnych posesjach. Z poniższego tekstu dowiemy się, jakie są możliwości najnowocześniejszych systemów tego typu.

Jakość obrazu

Współczesne systemy monitoringu oparte o technologię cyfrową posiadają szereg funkcji, znacząco wpływających na poprawę otrzymywanego z nich obrazu. Należą do nich:

  • Technologia D-WDR – jest to rozwiązanie pozwalające uzyskać bardzo szeroki zakres dynamiki. Innymi słowy: kamera podobnie jak ludzie oko jest w stanie odbierać w tym samym momencie informacje zarówno o jasnych, jak i ciemnych partiach obrazu, bez prześwietleń i niedoświetleń. Dzięki temu identyfikacja obiektów znajdujących się w kadrze jest znacznie ułatwiona.
  • Cyfrowa redukcja szumów (DNR) – przy niedostatecznym oświetleniu planu kamera automatycznie zwiększa swoją czułość, co powoduje nagrzewanie się matrycy i występowanie artefaktów, tzw. szumów w postaci kolorowych kropek, które zmniejszają wyrazistość obrazu. Funkcja ta pozwala ograniczyć ich ilość i zachować wysoką jakość obrazu.
  • Automatyczny balans bieli – w zależności od rodzaju oświetlenia barwy obrazu z kamery mogą różnić się między sobą. Inne kolory uzyskamy w słoneczny dzień w samo południe, inne przy oświetleniu sztucznym.

    Funkcja automatycznego balansu bieli ma za zadanie dostosować kolor wyjściowy obrazu w celu niwelowania różnic między źródłami oświetlenia i uzyskania jak najbardziej naturalnych barw – wyjaśnia specjalista z firmy SnapVision.

  • Kompensacja światła reflektorów (HLC) – dzięki tej funkcji możliwe jest zniwelowanie efektu „oślepienia” kamery przez światła nadjeżdżających samochodów, co z kolei pozwala zidentyfikować auto.
  • Cyfrowa stabilizacja obrazu – kamery zamontowane na zewnętrznych elewacjach budynków narażone są na wstrząsy, powstające np. podczas silnych podmuchów wiatru. W takich warunkach ich obraz staje się zamazany i nieczytelny. Kamery wyposażone w stabilizację pozwalają ograniczyć rozmazanie obrazu w wyniku wstrząsów.

Obsługa i funkcjonalność systemu

Współczesne systemy monitoringu oparte o protokół internetowy oferują bardzo duże możliwości, nawet jeśli chodzi o konstrukcję systemu. Kamery i rejestratory mogą być połączone ze sobą przy pomocy technologii bezprzewodowej, co znacznie ułatwia montaż oraz późniejszą konserwację systemu. Zastosowanie protokołu internetowego TCP/IP umożliwia również transmitowanie obrazu z kamer na strony www, co wykorzystywane jest między innymi w promocji obiektów w internecie lub monitorowania pogody, np. na stokach narciarskich.