Jak dobrać odpowiednie urządzenie do próbnych wydruków

Wydruki próbne pełnią bardzo istotną funkcję: pozwalają na sprawdzenie jakości oraz parametrów druku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wydruków wielkonakładowych, gdzie popełnione błędy na etapie projektu mogą wiązać się z dużymi stratami finansowymi. Do przygotowywania wydruków próbnych wykorzystywane są specjalne urządzenia. Które z nich najlepiej sprawdzają się w tym celu?

urządzenie do próbnych wydruków

RK aplikator farb i Automatyczny K-LOX Proofer

RK aplikator farb to urządzenie wykorzystywane, kiedy konieczne jest wykonanie precyzyjnych oraz powtarzalnych wydruków. Farba nanoszona jest za pomocą specjalnych aplikatorów o odpowiednich parametrach wysokości i szerokości nakładania, w efekcie czego możliwe jest uzyskanie powtarzalnych próbek. Aplikator idealnie sprawdza się do wykonywania próbek na potrzeby prezentacji. Oprócz farby możliwe jest zastosowanie w nim także innych substancji, np. żywicy, klejów lub plastizolu.

Z kolei Automatyczny K-LOX Proofer idealnie nadaje się z kolei do wykonywania próbnych wydruków na potrzeby kontroli jakości, prezentacji oraz komputerowego dobierania kolorów. Doskonale odwzorowuje technikę fleksograficzną oraz wykonuje wydruki farbą lub inną płynną substancją zarówno na powierzchniach elastycznych (np. folie), jak i sztywnych (np. tektura). Wydruk próbny uzyskany za jego pomocą dokładnie odwzorowuje np. kolor uzyskany na maszynie drukującej.

PRINTING PROOFER i FLEXIPROOF 100 / UV

Printing Proofer to automatyczne urządzenie do próbnych wydruków w technice wklęsłodruku lub flekso. W odróżnieniu od K-Lox do drukowania nie wykorzystuje wałka aniloksowego, lecz grawerowaną płytkę drukową – wykonaną w standardowym układzie lub według indywidualnego projektu użytkownika. Printing Proofer pomaga w dobieraniu kolorów, recepturowaniu farb oraz ich testowaniu na podłożach. Wielką zaletą Printing Proofera jest jego prosta obsługa oraz szybkie czyszczenie po wykonaniu przedruku.

Flexiproof 100 to maszyna fleksograficzna w miniaturze. Idealnie sprawdza się w drukarniach i do produkcji farb. Pomaga w dobraniu odpowiedniego koloru, porównuje je między sobą oraz bada właściwości materiałów do drukowania. Umożliwia wykonywanie doskonałej jakości wydruków w technice flekso, przy użyciu farb wodnych, farb UV oraz lakierów. Wykonuje wydruki na tradycyjnym papierze, folii oraz na laminacie. Zastosowane wałki ceramiczne mogą odwzorowywać liniatury w zakresie od 50 do 470 linii/cm. Wbudowana lampa UV przyspiesza proces wysychania wydruku, który schnie bezpośrednio na urządzeniu. Nowością jest zastosowanie lampy LED, umożliwiającej suszenie farb w tej technice.

śr. ocena 5 / głosów 1