Jak podłączyć światłowód

Światłowód znacznie zwiększył oczekiwania odnośnie prędkości Internetu. Technologia ta zapewnia bowiem szybki i pewny transfer danych. Co ciekawe, nie jest ona zarezerwowana tylko dla dużych miast. Światłowody docierają nie tylko do mieszkańców Warszawy i Krakowa, ale i mniejszych miejscowości. Nie wszyscy jednak wiedzą jak wygląda ich podłączenie. Co zatem warto na ten temat wiedzieć?

swiatlowod

Technologia FTTH

O światłowodach zrobiło się głośno jakiś czas temu, ale przez wiele lat infrastruktura operatorów zakładała tylko doprowadzenie światłowodu do budynku, a potem jego rozdzielenie i rozprowadzenie przy pomocy tradycyjnych kabli koncentrycznych czy miedzianych do poszczególnych mieszkań. Od jakiegoś czasu z pomocą przychodzi jednak technologia FTTH. To określenie infrastruktury, w której światłowód łączy centralę z mieszkaniem. W praktyce więc między dostawcą a odbiorcą Internetu nie ma barier, które w dużym stopniu spowalniają transfer. Ten zaś w przypadku światłowodu jest w zasadzie nieograniczony.

Działanie sieci FTTH

Sieć FTTH podzielić można na kilka odcinków: sieć dosyłową, pionową i poziomą. Ta pierwsza realizuje transmisje danych, doprowadzona jest do punktu dostępowego w pobliżu centrali. Jego zadaniem jest podział sygnału między poszczególnych klientów. Sieć pionowa znajduje się już w danym budynku np. bloku mieszkaniowym. Doprowadzona  jest do piwnicy lub garażu między piętrami. Sieć pozioma z kolei to sieć światłowodowa poprowadzona na piętrze do mieszkania danego klienta. Stąd wystarczy już tylko router o odpowiednio wysokiej przepustowości, aby korzystać z szybkiego i stabilnego połączenia internetowego przez cały czas.

Co wpływa na szybkość Internetu?

Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego routera ma nie mniejsze znaczenie niż pozostałe elementy sieci światłowodowej. To bowiem od niego w dużej mierze zależy to, jaki potencjał łącza będzie w praktyce wykorzystywany. Niekiedy router może znacznie ograniczyć szybkość sieci FTTH. Co ciekawe, rzeczywista moc Internetu zależy również od tego, czy urządzenia takie jak laptop czy smartfon są podłączone do sieci za pomocą zwykłego kabla (wówczas uzyskuje się pełną przepustowość) czy wykorzystywana jest sieć bezprzewodowa WiFi, w której uzyskana szybkość może być nieco niższa. Sporo zależy od możliwości danego urządzenia i od łącznej liczby pracujących w danym momencie terminali.

śr. ocena 5 / głosów 5