Jak wybrać idealny do naszych potrzeb ciągnik rolniczy

Zakup ciągnika musi być przemyślany, bo to od niego zależy wydajność gospodarstwa i wygoda pracy rolnika. Przed podjęciem decyzji, powinniśmy jasno określić, jaki mamy budżet i do czego ma służyć pojazd. Inaczej należy podejść do zakupu ciągnika, który ma być główną maszyną, a inaczej do pojazdu, który będzie tylko wspomagać prace. Jak wybrać dobry ciągnik?

ciagnik-rolniczy

Moc ciągnika

Pierwszym ważnym parametrem ciągnika jest moc silnika. Dopasowujemy ją do wielkości pola. Przyjmuje się, że na areał o wielkości 20-50 hektarów wystarczy maszyna o mocy 80-100 KM. Rolnicy posiadający 70 hektarów i więcej, powinni rozważyć zakup mocniejszego traktora. Dla nich dobrym rozwiązaniem będzie ciągnik z czterocylindrowym silnikiem o mocy min. 110 KM albo ciągnik sześciocylindrowy o mocy 150-200 KM.

Jak dodaje ekspert z firmy HYDRO-MASZ:

Wybierając moc ciągnika powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość pola, ale także osprzęt, jaki posiadamy. Na przykład, jeśli nasz osprzęt ma moc 100 KM, nie powinniśmy kupować dużej maszyny, ponieważ nie spowoduje to wydajnego wzrostu wydajności osprzętu. W takim przypadku lepiej kupić maszynę 4-cylindrową albo sześciocylindrową o niskiej pojemności np. 130 KM, która będzie mniej palić. Analogicznie sytuacja będzie wyglądać w odwrotnym przypadku – gdy mamy ciężkie maszyny, będziemy wówczas potrzebować mocniejszego ciągnika.

Pamiętajmy, że moc powinna być dopasowana do rodzaju prac polowych. Mniejsze ciągniki pomocnicze (np. sadownicze) mogą mieć moc 50-60 KM, a i tak będą świetnie spełniać swoje zadania. Zamiast przepłacać za mocniejszy ciągnik, zdecydowanie bardziej opłaci się zainwestować w maszynę o niższym spalaniu albo posiadającą inne udogodnienie, jak np. wspomaganie kierownicy, klimatyzacja czy wygodny fotel.

Marka

Tak samo jak w przypadku samochodów, przy ciągnikach marka ma znaczenie. Nie jest tajemnicą, że niektórzy producenci stawiają na jakość inni na niską cenę, a jeszcze inni starają się osiągnąć jak najlepszy stosunek tych dwóch cech. Zanim wybierzemy ciągnik, warto zasięgnąć trochę wiedzy u źródła i poznać charakterystykę najważniejszych marek na rynku. Nie chcemy robić tutaj kryptoreklamy, dlatego zamiast doradzać konkretne marki, polecamy po prostu o nich poczytać albo spytać u dystrybutora. Cenne informacje znajdziemy też na targach rolniczych, gdzie za jednym zamachem możemy porównać wiele marek.

Liczba wyjść hydraulicznych i komfort jazdy

Oprócz silnika i wygody, w przypadku ciągników liczy się także liczba przełożeń i wyjść hydraulicznych, prędkość wału odbioru mocy i promień skrętu (co przekłada się na zwrotność). Przed zakupem, powinniśmy przeanalizować jaki sprzęt posiadamy i jaki planujemy zakupić – i na tej podstawie dopasować nie tylko moc silnika, ale także zaczepy, udźwig i elektronikę. Pamiętajmy, że ciągnik to zakup na lata, dlatego starajmy się myśleć przyszłościowo.

Na koniec, nie zapominajmy, że ciągnik rolniczy ma służyć do codziennej pracy, dlatego musi być wygodny. Nie wahajmy się umówić na jazdę próbną, żeby przekonać się jak się prowadzi, jaki zapewnia komfort jazdy i czy sprawdzi się podczas długich godzin robót polowych, a zwłaszcza orki. Przydatnym dodatkiem jest również elektronika, która ułatwia pracę (GPS, ciekłokrystaliczny wyświetlacz, kontrola parametrów pracy). Pokus jest wiele, niestety im lepsze wyposażenie, tym wyższa będzie cena ciągnika.

śr. ocena 5 / głosów 5