Jak wybrać najlepszy zasobnik pelletu?

Kotły na pellet są bardzo bezpieczne i komfortowe w użyciu. Wynika to z nowoczesnych technologii, które wpływają w dużym stopniu na kontrolę procesu spalania, sterowanie instalacją grzewczą oraz automatyczne podawanie paliwa. Ta ostatnia czynność wymaga pracy podajnika oraz zasobnika, którym przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule. Pod lupę bierzemy zasobniki na pellet. Zapraszamy do lektury.

zasobnik-na-pellet

Czym jest pellet?

Pellety są granulatami z trocin, wiórów oraz zrębków drzewnych, które sprasowane zostały pod bardzo wysokim ciśnieniem. Paliwo powstałe z biomasy, jakim są pellety, jest praktyczniejsze niż węgiel. Nie wymagają one kłopotliwego transportu, przechowywania i przygotowania do użycia, a także regularnego uzupełniania w palenisku. Ponadto zawierają o wiele mniej wilgoci niż sezonowe drewno opałowe, na co wpływa również fakt, że są one sprzedawane w workach foliowych.

Pellety charakteryzują się także łatwopalnością – do ich zapłonu może wystarczyć grzałka elektryczna. Dzięki swoim małym wymiarom ich dozowanie jest łatwe – poprzez podajniki, które stosowane są w kotłach grzewczych oraz wolno stojących piecach kominkowych, a także podajniki ślimakowe czy pneumatyczne, pozwalające na transport na dużą odległość. W takim przypadku zapas pelletów można gromadzić pod kotłownią, w osobnym budynku gospodarczym bądź zasobniku ustawionym na dworze.

Jak dobrać odpowiedni zasobnik?

Przy wyborze odpowiedniego zasobnika pelletu trzeba mieć na uwadze kilka parametrów. Większość użytkowników kotłów wolałaby jak najrzadziej zaglądać do kotłowni, co wiąże się z inwestycją w duży zasobnik na tego rodzaju paliwo. Gdyby jednak przypatrzeć się bliżej rodzajom zasobników, te największe, które pomieszczą ponad 500 litrów, są również tymi najwyższymi, co oznacza, że aby je załadować do pełna, trzeba włożyć dużo wysiłku. O wiele więcej niż w przypadku zasobników mniejszych, których pojemność wynosi 100-300 litrów. Siły znacznie słabną po załadowaniu 10 worków pelletu, czyli około 150 kg, dzięki czemu duże zasobniki pozostają zazwyczaj w połowie puste.

Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup mniejszego zasobnika, zwłaszcza jeżeli kotłownia jest mała i ciasna, który przy temperaturze -10°C umożliwi pracę kotła przez tydzień. W domkach jednorodzinnych użytkownicy kotłów decydują się zwykle na zasobniki o pojemności 150-300 litrów, które mają optymalną wysokość umożliwiającą łatwy załadunek – podpowiada specjalista z firmy Pellux, która jest producentem kotłów c.o.