W jakich pomieszczeniach warto korzystać z generatorów ozonu?

Ludzki organizm jest w stanie przetrwać bez jedzenia nawet kilka tygodni, bez wody kilka dni, zaś bez powietrza – zaledwie kilka minut. Często jednak nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, istotne jest nie tylko dostęp do powietrza, ale również by było ono dobrej jakości, a więc przede wszystkim wolne od zanieczyszczeń, drobnoustrojów, nadmiaru wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów. W jaki sposób możemy zadbać o to, by oddychać dobrym powietrzem? Jednym ze sposobów jest zainwestowanie w generatory ozonu.

Czym jest generator ozonu?

Generatory ozonu, zwanej również ozonatorami, to urządzenia elektryczne, które dzięki zastosowaniu mechanizmu wyładowań koronowych (wyładowań elektrycznych powstających w momencie jonizacji cieczy lub gazu otaczającego przewodnik) są w stanie wytwarzać ozon, czyli trójatomowe cząsteczki tlenu. Związek ten w naturalnych warunkach powstaje w wyniku wyładowań atmosferycznych lub oddziaływania słonecznego promieniowania ultrafioletowego na ziemską atmosferę.

Właściwości ozonu

Ozon pełni niezwykle ważną funkcję środowisku, ponieważ pochłania dochodzące do Ziemi promieniowanie ultrafioletowe – przerzedzenia warstwy otaczającego planetę ozonu nazywamy dziurą ozonową, jest ona jedną z przyczyn ocieplania się klimatu. Jednakże ozon ma również inne zastosowania, może on być wykorzystywany jako niezwykle efektywny a zarazem nieszkodliwy środek dezynfekujący. Bardzo skutecznie wnika on w komórki bakterii, grzybów pleśni oraz innych drobnoustrojów i niszczy je.

Szacuje się, że pod tym względem jest on nawet 50 razy skuteczniejszy od chloru, wciąż powszechnie stosowanego w dezynfekcji między innymi powierzchni sanitarnych czy wody basenowej – mówi specjalista z firmy Almamed.

Jednocześnie ozon nie jest toksyczny, po pewnym czasie rozpada się na całkowicie nieszkodliwe, dwuatomowe cząsteczki tlenu (należy jednak pamiętać, że w dużym stężeniu podrażania błony śluzowe, dlatego nie powinien być wdychany). Dodatkowo posiada on właściwości dezodorujące i może być wykorzystywany do usuwania przykrych zapachów.

Zastosowanie generatorów ozonu

Generatory ozonu posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je między innymi do dezynfekcji układów klimatyzacji w budynkach i domach – charakteryzuje się on znacznie podwyższoną skutecznością w porównaniu do innych metod, które nie są w stanie dotrzeć do wszelkich najdrobniejszych zakamarków instalacji. Generatory ozonu mogą być również wykorzystywane w charakterze oczyszczaczy powietrza. W takie formie mogą być wykorzystywane zarówno w domach, w przychodniach i szpitalach, zakładach dentystycznych, a także w innych pomieszczeniach roboczych, szczególnie tych, w których komfort przebywania jest obniżony przez liczne zapachy, np. restauracjach.