Jakie części można wymieniać w komputerach Macbook?

Macbooki różnej maści nie bez powodu mają swych zagorzałych fanów. Są nie tylko niezwykle funkcjonalne i sprawne, ale też doskonale się prezentują. Rzadko, ale niestety jak w przypadku każdej elektroniki zdarza się, że odmawiają współpracy. Czy gdy tracimy kontakt z ukochanym Macbookiem, trzeba zastąpić go nowym? Niekoniecznie. Czasem wystarczy wymiana konkretnych podzespołów. Co się do niej kwalifikuje?

macbook

O tym, która dokładnie część „nawaliła” – uległa zabrudzeniu, zamoczeniu, przepaleniu czy po prostu zwykłemu zużyciu – powie nam doświadczony pracownik serwisu. Najlepiej znaleźć punkt, który chociażby tak jak warszawski MacForce, specjalizuje się właśnie w naprawie sprzętów marki Apple. Pozwala to zyskać pewność, że nasz komputer nie skryje przed fachowym okiem żadnych tajemnic.

Nawet zaś jeśli sami potrafimy precyzyjnie wskazać, w czym  problem, powinniśmy odwiedzić serwis. Wymiana poszczególnych elementów na własną rękę może bowiem skutkować nie tylko utratą wciąż jeszcze ewentualnie obowiązującej gwarancji, ale – co gorsza – trwałym uszkodzeniem urządzenia. Poza tym pamiętajmy, że niektóre części można jeszcze spróbować naprawić, co zwykle okazuje się rozwiązaniem tańszym niż ich wymiana na nowe.

Bateria

Samodzielnie wymienić możemy co najwyżej baterię, a i to tylko w starszych modelach Macbooków. Komputery wyprodukowane po 2009 r., jak również wszystkie modele Air i Pro z wyświetlaczem Retina mają baterie wbudowane, a więc znacznie trudniejsze do zastąpienia. Z tym zadaniem poradzi sobie jednak specjalista. O tym, że pora go odwiedzić, dowiemy się dzięki sprawdzaniu co jakiś czas, jak się nasza bateria miewa. W tym celu trzeba kliknąć jej ikonę na pasku menu, trzymając wciśnięty klawisz Option.

Złącza do obsługi zewnętrznych urządzeń

Wymiana baterii to zresztą jedno ze stosunkowo prostych zadań. Łatwiejsza jest chyba tylko wymiana zasilacza. Czasem to jednak nie on szwankuje, tylko złącze zasilania – które na szczęście również da się wymienić. Wymianie podlegają także inne elementy współpracujące z urządzeniami zewnętrznymi, które „wtykamy” do naszego Macbooka. Mowa chociażby o portach USB, napędzie DVD czy złączach komunikacyjnych typu Audio-Jack albo Thunderbolt.

Problemy widoczne gołym okiem

Nie tak znów rzadko zdarza się, że komputer zaliczy mocne zderzenie z podłogą tudzież innym twardym obiektem. Wówczas do wymiany zwykle kwalifikuje się ekran LCD bądź matryca – albo „tylko” pęknięta szyba. Warto wiedzieć, że wymianie podlegają również moduł podświetlenia matrycy, a także karta graficzna (wymieniana zresztą nie tylko przy okazji usterek, tak jak choćby pamięć podręczna). Jeśli natomiast szwankuje klawiatura, ją też możemy zastąpić nową, podobnie jak jedynie jej złącze lub podświetlenie czy gładzik (touchpad). W skrajnych przypadkach wymienić da się nawet całą obudowę.

Czego nie widać

Gorzej, jeśli komputer teoretycznie działa, ale np. bez ostrzeżenia się wyłącza, pracuje istotnie wolniej albo nadmiernie się przegrzewa. Wówczas niezbędne staje się zajrzenie mu „pod maskę” i postawienie właściwej diagnozy, od której zależy dalsze postępowanie. W takiej sytuacji bowiem wymiany wymagać mogą tak różne elementy, jak wentylatory lub wręcz cały system chłodzenia, dysk, taśma dysku lub pasta termoprzewodząca, zawiadujący całym zespołem funkcji kontroler SMC, bezpieczniki, kondensatory czy cewki.

śr. ocena 5 / głosów 5