Jakie podzespoły powinien posiadać nowoczesny komputer stacjonarny?

Rynek sprzętu komputerowego prężnie się rozwija. Nowe rozwiązania pojawiają się dosłownie z miesiąca na miesiąc. Dzisiaj do wyboru są klasyczne pecety, podręczne nettopy czy bardzo mocne urządzenia z procesorami wielordzeniowymi. Bez względu na wybrany typ, komputer stacjonarny to spory wydatek, dlatego warto zadbać o to, aby posiadał odpowiednie podzespoły.

komputer-stacjonarny

Procesor

Dobry procesor to chyba najważniejszy element każdego komputera. Im wyższe jest taktowanie zegara, tym lepiej, bo rosną wówczas możliwości obliczeniowe. To przekłada się oczywiście na jakość pracy urządzenia. Obecnie minimum to 2 GHz. Procesor ma ogromne znaczenie przede wszystkim wówczas, gdy komputer ma być wykorzystywany do projektowania czy obróbki plików video. Dzięki wielordzeniowym układom wszystkie procesy będą zachodzić o wiele szybciej. Dobrej klasy procesor wymaga również wysokiej jakości płyty głównej. W domach i mieszkaniach wystarczający powinien być komputer z procesorem dwurdzeniowym.

Pamięć RAM

Sam procesor to jednak nie wszystko. Komputer musi mieć jeszcze odpowiednią pojemność pamięci RAM. Dzisiaj na rynku dostępne są w zasadzie dwa rodzaje pamięci – DDR2 i DDR3. Druga jest zdecydowanie szybsza. Doskonale współpracuje z nowoczesnymi procesorami. Im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pojemność dysku twardego HDD. Standardem powoli staje się 1 TB, a więc 100 GB. Najnowszym rozwiązaniem są komputery z dyskiem SSD. Są to nośniki o mniejszej pojemności, ale o większej wydajności i wytrzymałości. Nowoczesne komputery posiadają na ogół dwa rodzaje nośników danych.

Czytniki nośników danych

Zarówno procesor, jak i pamięć RAM znajdziemy w dobrych sklepach komputerowych, takich jak na przykład sklep internetowy Shoplet. W komputerze powinna znajdować się też nagrywarka DVD, a najlepiej jeszcze odtwarzacz Blu-ray. Wówczas na komputerze można oglądać filmy w wysokiej jakości i nie tylko. W przypadku popularnych pecetów duże znaczenie ma jeszcze karta graficzna, która odpowiada za przenoszenie obrazu na ekran monitora. Im większa jej pojemność, tym lepiej. Do wyboru są karty oparte na procesorze ATi i NVidia. Bardziej wydajne są te pierwsze, a przy tym uważa się je za bardziej wydajne. Najmocniejsze obecnie karty graficzne dostępne na rynku posiadają pamięć o pojemności 4 GB 256 bit GDDR5. Co ciekawe, w kartach ATi jest system, który pozwala na obsługę aż 6 monitorów jednocześnie. Każdy może mieć przy tym inne ustawienie i inną rozdzielczość.

śr. ocena 5 / głosów 7