Klimatyzacja komfortu. Wyzwania i priorytety

Technika coraz szybciej idzie do przodu, spotykamy się z coraz bardziej zaawansowanymi sprzętami i urządzeniami praktycznie w każdej branży. Dotyczy to również szeroko pojętego rynku instalacji. Zmieniają się przepisy, oczekiwania i wymagania klientów, dlatego każdy projektant i wykonawca powinien na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę. Są też pewne zasady, które się nie zmieniają i z pewnością jeszcze przez wiele lat się nie zmienią. W naszym artykule przyjrzymy się nowościom i trendom w klimatyzacji – przed projektantami i wykonawcami coraz więcej wyzwań. Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat bardzo popularne nie tylko w dużych obiektach handlowych, biurach czy hotelach, ale także w mniejszych osiedlowych sklepach czy nawet w budownictwie mieszkaniowym. Zależy nam na komforcie użytkowania budynków i pomieszczeń. Przyjrzyjmy się inteligentnym termostatom i sprężarkom w klimatyzatorach, a także właściwej filtracji.

klimatyzacja

Termostaty i sprężarki

Termostaty to element klimatyzatorów, który monitoruje środowisko wewnętrzne i modyfikuje w zależności od potrzeb chłodzenie lub ogrzewanie, które odbywa się w cyklach. Dzięki temu mamy możliwość oszczędzić na kosztach zużycia energii. W nowoczesnych klimatyzatorach termostaty mają możliwość łączenia się z Internetem, co z kolei umożliwia sterowanie urządzeniami właściwie z dowolnego miejsca na ziemi. Możliwość zaoszczędzenia na kosztach zużycia energii daje nam także wykorzystanie w klimatyzatorach sprężarek inwerterowych – technologia ta polega na dostosowaniu prędkości sprężarki do bieżącego zapotrzebowania.

Klimatyzatory mogą być również wyposażone w czujniki ruchu, które uruchamiają sprężarkę, kiedy wykrywają obecność ludzi. Urządzenie nie pracuje, kiedy nie ma takiej potrzeby – mówi nam przedstawiciel firmy Klima Venta z Wrocławia.

Filtracja powietrza – zdrowie to priorytet

W klimatyzacji coraz większą uwagę przykładamy także do jakości powietrza, ponieważ ma ona wpływ na nasze samopoczucie, często także zdrowie. Istotna jest więc filtracja powietrza. Przykład nowoczesnych technologii oczyszczania powietrza to generator nanocząsteczek wody. Generator uwalnia niewielkie molekuły wody, co umożliwia pochłanianie i neutralizowanie różnego rodzaju wirusów, bakterii, a także uciążliwych dla coraz większej grupy osób alergenów. Kolejne ciekawe rozwiązanie to filtry, które uwalniają witaminę C w czasie pracy klimatyzatora. Skóra człowieka wchłania witaminę C, a ta ogranicza działanie wolnych rodników, stymuluje produkcję kolagenu, a także chroni przed działaniem promieni UV.

Zawsze powinniśmy pamiętać przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji klimatyzacji, że naszym priorytetem powinno być nie tylko oszczędzanie zużywanej energii, ale także (a w zasadzie przede wszystkim) dbanie o zdrowie i samopoczucie.

śr. ocena 5 / głosów 4