Klimatyzacja multisplit – budowa

Klimatyzacja do niedawna kojarzyła nam się z czymś luksusowym, instalacje montowane były przede wszystkim w biurowcach, czy budynkach użyteczności publicznej. Obecnie coraz chętniej decydujemy się na montaż tego typu urządzeń także w naszych domach, by żadna pora roku nie była dla nas uciążliwa. System klimatyzacji multisplit umożliwia nam podłączenie kilku parowników do jednego skraplacza. Dzięki temu oszczędzamy prąd, a inwestycja nie jest tak bardzo kosztowna.

Jak działa klimatyzacja?

Instalacja opiera się przede wszystkim na urządzeniu chłodniczym i grzewczym, czyli klimatyzatorze. To w nim odbywa się parowanie czynnika chłodniczego – obecnie najczęściej stosowany to R410. Kiedy przepływa on przez układ, który zawsze jest zamknięty i szczelny, pobierane jest ciepło z pomieszczenia. Klimatyzator steruje instalacją na podstawie bieżącego zapotrzebowania na ciepło lub chłód. Sami możemy regulować wydajnością silnika sprężarki. W układach wielostopniowych wydajność może wynosić nawet blisko 100%.

Ciekawe rozwiązanie to klimatyzatory z inventerem, dzięki którym rozruch jest szybszy i bardziej płynny, a dodatkowo oszczędzamy energię. Dzięki inventerowi płynnie regulujemy mocą urządzenia – mówi nam przedstawiciel firmy Elite THERMO Polska ze Szczecina.

Zalety klimatyzacji multisplit

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, układ multisplit umożliwia podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednego skraplacza zewnętrznego. Wydajność chłodnicza powinna być dopasowana do wielkości pomieszczeń, w których się znajdzie. Jedna jednostka zewnętrzna może pracować z kilkoma wewnętrznymi jednostkami. Dzięki temu, że wewnętrzne jednostki podzielone są na kilka sztuk, możemy uruchamiać system multisplit tylko w tych pomieszczeniach, w których potrzebujemy, czy życzymy sobie zmiany temperatury. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne multisplit są wyposażone w pompy ciepła, którymi można dogrzewać pomieszczenia, co wyjątkowo sprawdza się w przejściowych porach roku. Takie urządzenia dają nam możliwość ze skorzystania z trzech różnych procesów obróbki, a więc grzania, chłodzenia i osuszania. Kiedy decydujemy się na zakup klimatyzacji multisplit, będziemy musieli określić rodzaj obiektu, jak jest podzielony na poszczególne pomieszczenia i jak są one wykorzystywane. Zawsze podkreślamy, że zależy nam na optymalizacji kosztów inwestycji oraz późniejszej eksploatacji. Dzięki klimatyzacji każda pora roku będzie dla nas przyjemniejsza!