Korzyści ze stosowania wentylacji mechanicznej

Jakość powietrza ma nieodzowny wpływ na nasz organizm. Dlatego przebywając w domu, chcemy cieszyć się czystym, świeżym powietrzem, bez względu na warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna nie zawsze w pełni realizuje swoje zadanie, dlatego konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej.

Czym jest wentylacja?

Wentylacja jest wymianą powietrza we wnętrzu budynku, która pozwala usunąć powietrze zanieczyszczone albo gorące i zastąpić je świeżym, chłodnym, poprawiającym nasze samopoczucie. Prawidłowa wentylacja powinna działać w sposób ciągły, zapewniając odpowiedni stan oraz skład powietrza. Pożądana jest możliwość jej obsługi, aby niezależnie od warunków pogodowych, zagwarantować stałą wymianę powietrza.

W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna?

Działanie wentylacji mechanicznej polega na wymianie powietrza w budynku, przy równoczesnej filtracji powietrza nawiewanego i ograniczeniu strat cieplnych  – wyjaśnia nasz ekspert z firmy Inside. W tym celu stosuje się specjalne urządzenia, zwane rekuperatorami, zapewniającymi właściwe warunki i wilgotność panujące w pomieszczeniu. Nowoczesne sprzęty pozwalają na ich zabudowę i komfortowe użytkowanie, zmniejszając możliwe szumy do minimalnych granic słyszalności.

Zalety wentylacji mechanicznej

Korzyści z wentylacji mechanicznej to przede wszystkim wprowadzanie do wnętrza świeżego powietrza z obniżoną wartością dwutlenku węgla. Podwyższony komfort wynikający z zastosowania wentylacji mechanicznej odczuwamy nie tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności tj. pralnie, łazienki, czy kuchnie, ale również w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie w przypadku obecności większej ilości osób po pewnym czasie robi się po prostu duszno. W przypadku niewielkich sypialni nawet przy jednej osobie, brak prawidłowej wentylacji może powodować trudności z zasypianiem, a otwieranie okien może powodować straty ciepła, przenikaniem nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz lub chociażby uciążliwy hałas związany np. z bliskością ulicy. Odpowiednia ilość świeżego powietrza spowoduje, że o każdej porze roku budzimy się wypoczęci i odprężeni.

Przez zastosowanie odpowiednich filtrów, można nawet ograniczyć występowanie w pomieszczeniu szkodliwych dla wielu osób alergenów. Uczulenia na pyłki i zanieczyszczenia to coraz częstsza dolegliwość, przed którą trzeba się skutecznie chronić. Wentylacja mechaniczna zapobiega powstawaniu pleśni,  nawet eliminuje hałasy, ponieważ nie musimy otwierać okien w celu przewietrzenia domu. Tym samym chronimy się przed przeciągami i związanym z nimi poczuciem dyskomfortu.

Często spotykamy się z klientami, którzy przy budowie nowego domu mają dylemat czy warto ponosić koszty dodatkowej instalacji – mówi przedstawiciel firmy INSIDE, autoryzowanej firmy wykonującej tego typu instalacje. Musimy pamiętać, że już za kilka lat wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie obowiązującym standardem. Należy się zastanowić, czy chcemy zaoszczędzić zaledwie kilka procent kosztów całej inwestycji i budować wg. przestarzałych technologii, czy w mieszkać w domu spełniającym odpowiednie normy i zapewniającym nie tylko niskie koszty eksploatacji, ale i wysoki komfort użytkowania.