Kotły kondensacyjne gazowe- wszystko, co chciałbyś wiedzieć

Kocioł kondensacyjny to urządzenie, które cechuje wysoka sprawność grzewcza. Jest ona wynikiem procesu kondensacji. Kondensacja to inaczej zmiana stanu skupienia wody ze stanu gazowego (para) na stan ciekły (ciecz). Produkty spalane w kotle to właśnie para wodna, a także dwutlenek węgla. Palnik pracując w temperaturze kilkuset stopni, przekazuje ciepło dalej tj. do nośnika grzewczego (najczęściej jest nim woda), który następnie przepływa przez wymiennik. Ten z kolei obniża temperaturę spalin, do tego stopnia, że para wodna skrapla się i uwalnia energię. Można powiedzieć, że kotły kondensacyjne wykorzystują energię, która uwalnia się w procesie utleniania gazu.

 Rodzaje kotłów

Urządzenia te można podzielić ze względu na:

  • położenie- stojące lub wiszące
  • funkcjonalność- jedno lub dwu funkcyjne
  • budowę komory spalania- otwarta lub zamknięta
  • sposób działania- kocioł kondensacyjny lub tradycyjny

Kotły kondensacyjne gazowe stojące są cięższe od swych wiszących odpowiedników, ze względu na żeliwny wymiennik ciepła. Jednak kocioł stojący wymaga znacznie więcej miejsca niż w przypadku kotła wiszącego.

Kotły kondensacyjne gazowe- funkcjonalność

Kotły jednofunkcyjne ogrzewają wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Mogą też podgrzewać wodę użytkową, ale w tym celu trzeba dokupić dodatkowy zasobnik na wodę. Kotły jednofunkcyjne dobiera się wg ich mocy i zapotrzebowania na ciepło.

Kotły dwu funkcyjne zawierają to samo co jednofunkcyjne plus dodatkowy przepływowy podgrzewacz wody. Może zatem ogrzewać nie tylko dom, ale wodę użytkową. Jego cena jest niższa niż kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem, ale w większych gospodarstwach domowych może czasem brakować ciepłej wody. Dzieje się tak dlatego, że w tego rodzaju urządzeniach, woda zaczyna być podgrzewana dopiero w momencie, gdy użytkownik odkręci ciepłą wodę.

Jaki kocioł wybrać?

Wybór rodzaju kotła będzie zależał przede wszystkim od potrzeb użytkownika. Wśród klientów największą popularnością cieszą się kotły wiszące. Co więcej, jeśli zależy nam na ekonomicznym podgrzewaniu, wody to warto wybrać kocioł dwu funkcyjny, który podgrzewa jej tylko tyle ile w danym momencie potrzeba. Sprawdzi się on najlepiej w niewielkich domach lub mieszkaniach. Dla większych mieszkań i domów, w których mieszka powyżej 3 osób lepszym wyjściem będzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem na c.w.u.

Kotły kondensacyjne gazowe to urządzenia, na których sprawność i jakość wpływ ma wiele czynników. Warto zapytać o radę doświadczonego instalatora. Taka osoba weźmie pod uwagę warunki techniczne naszego domu i zapotrzebowanie, dzięki czemu doradzi nam optymalne rozwiązanie.

śr. ocena 5 / głosów 1