Kotły parowe na co zwrócić uwagę?

Kotły parowe należą do grupy urządzeń, które pomimo upływu lat oraz postępu technicznego i technologicznego, w dalszym ciągu powszechnie wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku innych instalacji, które wypierane są z biegiem czasu przez maszyny korzystające z lepszych metod i technologii, w przypadku kotłów parowych zaobserwować można proces odmienny, polegający na ich stopniowym udoskonalaniu, poprawie sprawności pracy, wykorzystaniu lepszych paliw i surowców energetycznych, a także – wymianie poszczególnych elementów instalacji na takie, które gwarantują lepsze warunki pracy, przy zachowaniu jednak podstawowych zasad oraz metod funkcjonowania.

W dużej mierze zawdzięcza się to bogatej tradycji firm specjalizujących się w wytwarzaniu kotłów (niektóre z nich swoje początki datują jeszcze na XIX wiek), które z biegiem czasu potrafiły przystosować się do warunków rynkowych, wciąż rozwijając i udoskonalając swoje produkty i stosowane technologie.

Gdzie znajdują zastosowanie kotły parowe?

Osoby niezainteresowane branżą wytwarzania energii cieplnej mogą nie mieć świadomości tego, jak szerokie i powszechne są zastosowania kotłów parowych oraz innych tego rodzaju urządzeń, bazujących na podobnych zasadach działania. Kotły parowe, z uwagi na swoje liczne zalety, z powodzeniem wykorzystywane są w wielu sektorach i gałęziach gospodarki, nierzadko całkowicie różniących się od siebie. Z kotłów parowych korzystają zarówno najwięksi rynkowi przedsiębiorcy, jak i mniejsi producenci i przetwórcy, dostosowując parametry nabywanych urządzeń do warunków ich funkcjonowania. Kotły te wykorzystywane są w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym (w procesie produkcji napojów i żywności, w piekarniach i ubojniach zwierząt, a także przy produkcji lekarstw i szczepionej), sektorze tekstylnym, przemyśle chemicznym (w tym także – przy wytwarzaniu o produkcji perfum i kosmetyków), a nadto do produkcji niektórych materiałów budowlanych, obróbki materiałów drewnianych oraz w przemyśle papierniczym. Po kotły parowe sięgają ponadto właściciele szpital, hoteli, wykorzystując je na cele prowadzonych kuchni lub pralni.

Czym wyróżniają się sprawdzone kotły parowe?

Większość kotłów parowych, które produkowane są przez wiodących producentów na rynku europejskim i światowym, spełnia rygorystyczne normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dobrej jakości kotły odznaczają się ponadto wysoką sprawnością pracy, a także wykorzystywaniem w procesie dostarczania energii nowszych technologii jej otrzymywania. Przy wyborze odpowiedniego kotła warto zwrócić uwagę na jego parametry fizyczne (wielkość, masa itp.) oraz techniczne, co pozwoli dobrać odpowiednie urządzenia do warunków, w jakich będą one wykorzystywane. Istotnym czynnikiem pozostawać też będą długość gwarancji udzielanej przez producenta, a także warunki serwisowania, które to czynniki wpływać będą na wysokość stałych kosztów eksploatacji urządzeń.

więcej na: http://www.babcock-wanson.pl/

śr. ocena 5 / głosów 6