Metody zastosowania taśm PCV w przemyśle

Taśmy samoprzylepne są produktem bardzo uniwersalnym. Wykorzystuje się je szczególnie jako izolator pod względem elektrycznym, ale służą także jako osłona mechaniczna i są wykorzystywane do spinania i obwiązywania wiązki kabli w motoryzacji oraz AGD. Sprawdziliśmy, do czego jeszcze przydatna jest taśma PCV w rozwiązaniach związanych z przemysłem.

tasma-pcv

Właściwości PCV – polichlorku winylu

PCV, czyli polichlorek winylu, jest tworzywem sztucznym, powstałym w wyniku polimeryzacji monomeru – chlorku winylu. Niezależnie od tego, czy jest to PCV w formie twardej (nieplastyfikowanej) czy miękkiej (plastyfikowanej), posiada właściwości, dzięki którym materiał ten ma tak szerokie zastosowanie.

Postać twarda PCV charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję i ekstremalne czynniki atmosferyczne, a także na oleje i różnego rodzaju chemikalia. Jest lekka, samogasnąca, poddaje się obróbce, barwieniu, łączeniu oraz zadrukowywaniu.

PCV miękki jest plastyczny, giętki i elastyczny, ale odporny na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Cechuje się wysoką twardością i udarnością, nie przepuszcza zapachów oraz tlenu, a jego formowanie odbywa się w znacznie niższych niż w przypadku PCV twardego temperaturach. Ponadto ma znakomite właściwości izolacyjne, co sprawia, że z PCV produkowane są m.in. taśmy.

Zastosowanie taśm PCV

Opisane powyżej właściwości polichlorku winylu sprawiają, że taśmy PCV spełniają zapotrzebowanie klientów w wielu zastosowaniach, głównie przemysłowych w branży motoryzacyjnej, budowlanej, elektrycznej oraz w domowych, warsztatowych a także w rolnictwie i ogrodnictwie.

W motoryzacji służą do wiązkowania, oplatania i owijania kabli oraz przewodów, a także do kodowania kolorami i jako zabezpieczenie mechaniczne. W budownictwie taśmy PCV wykorzystywane są do łączenia, sklejania, naprawiania, wzmacniania i umocowania, a ponadto do zabezpieczania i maskowania przy malowaniu i delikatnym piaskowaniu. Są również przydatne w instalacjach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacji oraz izolacji elektrycznych w instalacjach domowych i przemysłowych. Poza tym taśmy PCV doskonale nadają się do oznaczania linii ciągów komunikacyjnych, wyznaczania linii boisk halowych, a na posadzkach przemysłowych – stref i obszarów, a także do ostrzegania przed niebezpieczeństwem.

Trzeba mieć jednak świadomość, że taśmy PCV nie nadają się do trwałego uszczelniania przeciwko wilgoci. W takim przypadku należy skorzystać z taśm samowulkanizujących, które są w pełni kompatybilne z innymi taśmami, również z PCV. Oba rodzaje taśm oraz wiele innych znajduje się w szerokim asortymencie Intra sp. z o.o., która jest dystrybutorem firmy Scapa, będącej największym producentem taśm PCV w Europie.

śr. ocena 5 / głosów 5