Mieszalniki do przemiału tworzyw sztucznych

Mieszalniki do przemiału tworzyw sztucznych znajdują zastosowanie głównie w przetwórstwie. Dlatego też dzięki mieszalnikom możliwe jest mieszanie tworzyw, m.in. materiałów polimerowych oraz komponentów. Jaki kształt mieszalnika będzie najlepszy do mieszania tworzyw sztucznych? Dowiedz się, jaka komora mieszalnika sprawdzi się najlepiej w twoim przedsiębiorstwie.

tworzywa-sztuczne

Mieszalniki do tworzyw sztucznych – jaką komorę wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu mieszarki do tworzyw sztucznych, warto zwrócić uwagę na jej najważniejszy element, czyli komorę. Komora mieszania zawiera w swoim wnętrzu mieszadło (najczęściej stosowane są promieniowe lub osiowe). Wśród rodzajów mieszalników do tworzyw wyróżnia się komory obrotowe bądź stałe. W komorach stałych mieszadło jest elementem wbudowanym, z kolei w komorze obrotowej nie jest ono wbudowane. Komora obrotowa stosowana jest do tworzyw mających tzw. sypką konsystencję. Dlatego też zależnie od tworzywa, wybierając mieszalniki do przemiału, należy również dokonać wyboru konkretnego rodzaju ich komory oraz mieszadła.

Mieszarki do tworzyw – jaką wybrać: zimnokanałową czy gorącokanałową?

Należy podkreślić, że różnice między mieszarkami zimnokanałowymi a gorącokanałowymi występują zarówno w budowie, jak i działaniu. Mieszalniki do tworzyw z systemem gorącokanałowym zamiast tulei wtryskowej posiadają ogrzewaną dyszę. Z kolei mieszalnik przemiału tworzyw sztucznych w systemie zimnokanałowym odróżnia się od gorącokanałowego wlewkiem.

Należy podkreślić, że gorący kanał to przedłużenie cylindra wtryskarki. W takim systemie gorące tworzywo sztuczne przedostaje się od razu do gniazda formującego – nie musi być przetwarzane w układzie wlewkowym i tym samym na koniec nie wiąże się to z uzyskaniem odpadów. Ponadto tego typu wtrysk umożliwia uzyskanie lepszych parametrów detalu (łatwiej dochodzi do wypełnienia gniazda) – podkreśla specjalista z firmy POL-SERVICE z Rzeszowa.

Dodatkowo warto również uwzględnić, że brak odpadów przy właściwym serwisowaniu układu związany jest również z niższym kosztem produkcji. Jednak należy pamiętać, że przetwórstwa niektórych tworzyw sztucznych, m.in. tworzyw termoutwardzalnych bądź gumy, wymagają korzystania z zimnych kanałów, które zapewniają utrzymanie niskiej temperatury tworzywa doprowadzanego do gniazda.

Mieszalnik: automatyzacja i zastosowanie mieszarki do tworzyw

Mieszalniki do przemiału tworzyw sztucznych zazwyczaj mają pojemność od 200 kg nawet do 20 ton. Tego typu maszyny są obecnie w pełni zautomatyzowane, co umożliwia nie tylko kontrolowanie procedur, ale również dokładne wymieszanie receptur tworzyw sztucznych.

Ponadto, w przemyśle stosowane są jeszcze innego rodzaju mieszarki. Dość ciekawe są urządzenia pneumatyczne lub mieszalniki z funkcją zgniatania.