Możliwości zastosowania głośników montażowych

O jakości dźwięku decyduje wiele czynników: wybrany system, jakość wzmacniacza, liczba głośników oraz ich rozstawienie, przy którym powinno się uwzględnić m.in. właściwości akustyczne pomieszczenia. Różne typy głośników dają odmienne możliwości pod tym względem. Przyjrzymy się potencjałowi, jaki dają głośniki montażowe. Co można z nich wyczarować? Czy to rozwiązanie sprawdzi się wszędzie równie dobrze?

Podział głośników pod względem sposobu montażu

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów głośników. Różnią się one przeznaczeniem, brzmieniem, rozmiarami czy parametrami technicznymi. Cechą, która interesuje nas w tym tekście, jest sposób montażu. Zapytaliśmy o to ekspertów ze sklepu Audio Świat. Pod względem mocowania wyróżniamy następujące rodzaje głośników:

  • kolumny podłogowe – zbyt duże, aby umieszczać je na meblach. Nie potrzebują one żadnych dodatkowych podstawek;
  • małe kolumny, które rozstawia się np. na regałach i półkach ściennych;
  • zestawy głośników niewielkich rozmiarów, które umieszcza się na różnego rodzaju podstawkach (może to być blat meblowy lub specjalnie do tego celu stworzony stand) albo wiesza na ścianie,
  • głośniki montażowe, które można umieścić w ścianie lub suficie.

Głośniki ścienne i sufitowe – co je wyróżnia?

W teorii niemal każdy głośnik można umieścić w otworze w ścianie lub suficie. W praktyce jest to niewystarczające, ponieważ trzeba także pomyśleć o  odpowiednim wytłumieniu, aby dźwięk rozchodził się po pomieszczeniu, a nie po konstrukcji budynku, oraz o maskowaniu, aby nie szpecił ściany. Z tego powodu powstały głośniki montażowe, w których oba te problemy zostały rozwiązane.

Głośniki montażowe można umieścić w dowolnym miejscu ściany lub sufitu z gipsu. Warto pomyśleć o ich ulokowaniu już na etapie planowania budowy lub remontu. Dobrym pomysłem jest także rozłożenie awaryjnego zestawu okablowania w alternatywnym miejscu, na wypadek gdyby okazało się, że brzmienie nas nie zadowala i chcemy przenieść głośniki. Lepiej jednak tego unikać.

Zaletą głośników stworzonych do montażu ściennego lub sufitowego jest ich maskowanie. Po zamocowaniu do głośnika przyczepia się płaską maskownicę, która licuje z płaszczyzną ściany i może być malowana. Dzięki temu głośnik jest niewidoczny.

Zadbano także o to, aby ściana nie przenosiła drgań. Służy temu wytłumienie. Gdy decydujemy się na montaż zwykłego głośnika, musimy pomyśleć o tym sami, okładając go np. wełną mineralną. Kupując głośnik montażowy, otrzymujemy kompletny zestaw i nie martwimy się o dodatkowe elementy do instalacji.