Najczęstsze mechaniczne usterki telefonów komórkowych

Telefony bardzo się zmieniły od czasów pancernych modeli w rodzaju Nokii 3310. Współcześnie nie używamy już telefonów, ale smartfonów, których znaczną część stanowi wyjątkowo wrażliwy mechanicznie ekran. Bardziej skomplikowa elektronika, rozbudowane softy gotowe współpracować z tysiącami aplikacji – w smartfonach mnóstwo rzeczy może się zepsuć! Skupmy się jednak na usterkach mechanicznych.

Uszkodzenie ekranu dotykowego

Wśród mechanicznych uszkodzeń telefonów komórkowych prym wiodą pęknięte ekrany. Przyczyną jest najczęściej upadek z wysokości na twardą powierzchnię. Można temu łatwo zapobiec. W jaki sposób? O tym opowie specjalista ze sklepu Magic Phone.

Nie da się stale uważać, co dzieje się z telefonem. Tylko z początku chuchamy na niego i dmuchamy, potem zaczynamy normalnie używać. Trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później aparat nam upadnie. Uderzenie w odpowiednie miejsce może sprawić, że ekran będzie się nadawał wyłącznie do wymiany nawet po upadku z niewielkiej wysokości. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest dobrze dobrane etui.

Telefony są projektowane tak, aby dobrze wyglądały. Dlatego wiele osób nie chce ich chować w pokrowcu. Nowoczesne etui na smartfony są jednak nie tylko praktyczne i coraz mniej wyczuwalne, ale też coraz lepiej wyglądają, rekompensując to, że ukrywają wygląd aparatu przewidziany przed designerów.

Wygięcie lub złamanie telefonu

Choć przekątne telefonów komórkowych cały czas rosną, ich grubość maleje. Dążymy do ultracienkich i najlepiej elastycznych smartfonów, które nie odznaczałyby się w kieszeni. Niestety, póki co telefony, owszem, są dość cienkie, ale pozostają sztywne. To połączenie sprawia, że są podatne na przełamanie. Dotyczy to szczególnie modeli z plastikowymi obudowami. Zastosowanie np. aluminium sprawia, że telefon pod naporem raczej się nie złamie, ale może się pojawić wgniecenie skutkujące uszkodzeniem wnętrza.

Do wygięcia lub nawet złamania telefonu dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy siadamy, mając telefon w ciasnej kieszeni np. jeansowych spodni. Stosunkowo sztywny materiał sprawia, że nasze ciało, zmieniając pozycję, napiera na smartfon, a ten nie może się przesunąć.

Jeżeli należymy do gap, które siadają, nie zważając na telefon w kieszeni, lepiej zdecydować się na model odporny na tego typu uszkodzenia. Jeżeli zdecydujemy się na etui (a zawsze warto!), lepiej wybierać takie, które dodatkowo wzmocni konstrukcję, a nie tylko zabezpieczy w razie upadku. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż serwisowanie telefonu.