Najczęstsze przyczyny awarii wentylatorów

Awaria wentylatora to poważny problem – uszkodzony wentylator może doprowadzić do unieruchomienia całego urządzenia – utrzymanie prawidłowej temperatury jest kluczowe do prawidłowego działania różnego rodzaju sprzętu. W maszynach przemysłowych każda awaria to ogromne koszty. Dlatego warto wiedzieć, co może się zepsuć, by móc temu zapobiegać. Oto najważniejsze przyczyny awarii wentylatorów.

awaria-wentylatorow

Wentylatory – niezbędne do prawidłowej pracy urządzenia

Wentylatory są bardzo ważnym elementem każdego urządzenia przemysłowego. Takie urządzenia często pracują niezwykle intensywnie – przekroczenie temperatury zalecanej przez producenta to prosta droga do poważnego uszkodzenia, które może zatrzymać pracę całej linii produkcyjnej. Zadaniem wentylatorów przemysłowych jest utrzymanie prawidłowej temperatury wewnątrz maszyn przemysłowych, także w trakcie niezwykle wytężonej pracy. Awaria wentylatora może więc prowadzić do awarii całego urządzenia.

Typy wentylatorów stosowanych w przemyśle

Wyróżniamy cztery podstawowe typy wentylatorów stosowanych w przemyśle. Jakie to urządzenia?

  • Wentylatory kanałowe – z powodzeniem stosowane w kanałach wentylacyjnych, ze względu na swoją charakterystyczną budowę i rozmiar. Potrafią przetaczać dużą ilość powietrza, pod wysokim ciśnieniem. Taki wentylator musi być sprawny i wydajny, bo często korzysta się z niego tam, gdzie nie da się stworzyć naturalnej wentylacji.
  • Wentylatory promieniowe – nazywane też odśrodkowymi. Używane w przewodach wentylacyjnych w kopalniach i w kominach. Wydajne i małe.
  • Wentylatory poprzeczne promieniowe – powietrze wpływa do nich w poprzek wirnika, stąd ich nazwa. Pracują niezwykle cicho – stosuje się je w instalacjach klimatyzacyjnych i maszynach chłodniczych. Bardzo efektywne.
  • Wentylatory osiowe – stosowane w wentylacji, instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych. W okrętach i w kopalniach, a także w domach i w biurach.

Wentylatory w maszynach – awarie

Chociaż typów maszyn i stosowanych w nich wentylatorów jest bardzo wiele, to przyczyna awarii tego rodzaju urządzeń najczęściej jest taka sama – to po prostu zablokowanie kanałów wirnika. Możemy to rozpoznać po słabym wydmuchiwaniu powietrza przez urządzenie. Chociaż problem wydaje się dość prosty, to trzeba pozostać czujnym – zapchanie kanałów wentylacyjnych w maszynie może doprowadzić do uszkodzenia silnika i poważnej awarii całego urządzenia. Naprawę maszyn przemysłowych najlepiej polecić dobrym fachowcom – znajdziemy ich w firmie Scanwir.

śr. ocena 5 / głosów 4