Najczęstsze usterki wózków widłowych

Do usterek i awarii wózków widłowych na ogół dochodzi na skutek ich nieprawidłowej eksploatacji bądź w efekcie starzenia się pojazdu i jego poszczególnych elementów. Usterki te dotyczyć mogą zarówno układów wózka, jak i jego całego osprzętu. Jednym z częściej występujących problemów są trudności z opuszczaniem i podnoszeniem wideł wózka.

awaria-wozkow-widlowych

Jak zapobiec poważnym awariom?

Zawsze przed rozpoczęciem pracy na wózku widłowym warto go dokładnie obejrzeć. Jeśli widać uszkodzenia czy nieprawidłowości, trzeba to od razu zgłosić do swojego przełożonego. Serwis wózków widłowych jest również konieczny wówczas, gdy zęby wideł wygną się lub ich powierzchnia robocza ulegnie wytarciu. Wózek widłowy wymaga naprawy również wtedy, gdy na przewodach hydraulicznych pojawiają się wytarcia mechaniczne lub uszkodzeniu ulegną gwinty. Nie wolno bagatelizować ponadto żadnych wycieków z układu hydraulicznego. Okazuje się, że również nieprawidłowo działający czy odkształcony maszt, ograniczony zakres ruchu, wydłużone łańcuchy czy utrudnione sterowanie są powodami, które wskazują na konieczność oddania wózka widłowego do naprawy.

Na które elementy należy zwracać uwagę?

Dla osoby, która kieruje wózkiem widłowym, bardzo niebezpieczna jest sytuacja, gdy karetka wózka jest uszkodzona. Profile gniazd zamka są wówczas wyszczerbione, a dach czy belki nośne mocno wygięte. Takie usterki sprawiają, że praca na wózku widłowym staje się bardzo niebezpieczna. Wówczas karetka nie chroni kierującego przed przedmiotami, niekiedy bardzo ciężkimi, które mogą na niego spaść. W wózkach widłowych dość często psują się również silniki. Konieczność oddania do serwisu zachodzi na przykład wtedy, gdy po uruchomieniu silnika pracuje on nieprawidłowo lub nie da się go uruchomić. Prawdopodobnie będzie trzeba naprawić lub zakupić jakieś części zamienne. Warto w takich sytuacjach zgłosić się do serwisu, który nie tylko naprawi, ale w razie potrzeby będzie potrafił kompleksowo nas obsłużyć i doradzić, jak również dostarczyć części zamienne. Takim serwisem jest przykładowo dystrybutor wózków widłowych IPZ.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Zawsze przed rozpoczęciem pracy na wózku widłowym dobrze jest skontrolować także pracę układu kierowniczego i układu hamulcowego. Podczas skręcania nie powinny być odczuwalne luzy. Hamowanie z kolei powinno być płynne i proste. Już po przejechaniu kilku metrów można się zorientować, czy dana skrzynia biegów działa w sposób prawidłowy oraz czy wózek odpowiednio zwalnia i przyspiesza. Kiedy tylko istnieje podejrzenie, że wózek widłowy nie działa w sposób prawidłowy i nastąpiła awaria, należy zatrzymać go w bezpiecznym miejscu i powiadomić o tym fakcie przełożonego.

śr. ocena 3.2 / głosów 9