Nietypowe zastosowania filtrów węglowych

Filtry węglowe to nowoczesne urządzenia skutecznie oczyszczające powietrze. Zazwyczaj stosuje się je w branżach: spożywczej, przemysłowej i farmaceutycznej. Ponadto, często można je spotkać w przestrzeni użytkowej np. w biurach, hotelach i centrach handlowych. Ostatnio jednak świetnym i nietypowym zastosowaniem filtrów węglowych są kuwety dla kotów. Dowiedz się, czemu są tak popularne i jak działają na tym konkretnym przykładzie.

Z czego jest wykonany filtr węglowy do kuwety dla kotów?

Węgiel aktywny to substancja, która dzięki swoim właściwościom jest w stanie skutecznie zbierać i zatrzymywać na powierzchni związki chemiczne. Otrzymuje się go z różnego rodzaju węgla, a także pestek śliwek, łupin orzecha kokosowego, kości itp. Następnie, zwęglony materiał poddaje się procesom gazowym, gdzie produktem końcowym jest węgiel aktywny, z którego produkowane są filtry węglowe. Dzięki nim możliwe jest skuteczne usunięcie wszelkich nieprzyjemnych zapachów, oparów i niepożądanych gazów. Dzieje się to w wyniku adsorpcji, czyli procesu, podczas którego do węgla aktywnego „przyczepiają się” związki chemiczne, w tym także substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z kociej kuwety. Tego typu filtry węglowe zawierają ok. 75 g/m2 węgla aktywnego, przez co po otwarciu mogą służyć aż 3 miesiące. Aby jeszcze bardziej zwiększyć ich żywotność, najlepsi producenci pakują je w oddzielne woreczki foliowe, co maksymalnie zwiększa czas użytkowania.

Czemu filtr węglowy znalazł tak nietypowe zastosowanie?

Nierzadko należy włożyć wiele trudu i czasu, aby doprowadzić kocią kuwetę do ładu. Warto podkreślić, że chociaż są wykonane z łatwych do czyszczenia materiałów, a do tego wykorzystuje się do ich wypełnienia wsady, które także można wyczyścić przy pomocy wody i detergentów, to nierzadko trudno pozbyć się specyficznego zapachu.

Neutralizatory wsypywany na dno kuwety lub mieszane z żwirkiem nie są tak skuteczne jak filtry węglowe. Popularność filtrów węglowych do kuwety związana jest z faktem, że są one w pełni dopasowane do pojemnika – podkreśla specjalista z firmy BODIM.

Dzięki temu, że produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach sprawdzą się praktycznie do każdej, kociej kuwety. Wśród ofert można znaleźć filtry prostokątne, kwadratowe, heksagonalne oraz w kształcie nerki. Dzięki temu z łatwością można je zastosować w kuwetach popularnych marek takich jak Stefanplast, Cathy, Trixie, Catit, Yarro i wielu innych. Warto podkreślić, że jeśli okaże się, że filtr węglowy jest za duży, można z łatwością go zmniejszyć – w tym celu wystarczy przyciąć go nożyczkami do odpowiedniego rozmiaru.

śr. ocena 5 / głosów 5