Oprzyrządowanie niezbędne do obrabiarek

Urządzenia do obróbki metali wykorzystywane są na szeroką skalę przez pracowników warsztatów mechanicznych, zakładów ślusarskich i wielu innych przedsiębiorstw o profilu technicznym. Wszędzie, gdzie na co dzień używane są frezarki, tokarki, wiertarki itd. niezbędne jest także kompletne oprzyrządowanie do obrabiarek. Przyjrzyjmy się bliżej elementom osprzętu do ich różnych typów.

obrobka-metali

Oprzyrządowanie do tokarek

Tokarka jest obrabiarką służącą do obróbki metali skrawaniem. Za jej pomocą opracowywane są najczęściej elementy o powierzchniach brył obrotowych, a więc części w kształcie wałków, stożków czy kul. Ponadto tokarki wykorzystuje się do gwintowania zewnętrznego i wewnętrznego.

W procesie toczenia obrabiany detal wprawiany jest w ruch obrotowy, a samo skrawanie osiąga się przez zbliżenie go do narzędzia obróbczego – noża. Zatem do podstawowych  elementów oprzyrządowania obrabiarek tego typu są specjalne uchwyty i kły do tokarek, umożliwiające mocowanie na nich noży.

Oprzyrządowanie do wiertarek

W procesach wiercenia, rozwiercania i poszerzania istniejących otworów w przedmiotach z metali wykorzystywane są wiertarki. Narzędziem obróbczym w tym przypadku jest wiertło, które również mocowane jest do obrabiarki za pomocą specjalnego uchwytu wiertarskiego. Ponieważ mocowanie wiertła w obrabiarce wymaga dużej precyzji i siły, konieczne jest także użycie odpowiedniego kluczyka do uchwytu wiertła.

Przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów, wiertarka może być wykorzystywana także w innych procesach obróbki, służąc w charakterze jednostki napędowej. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich przystawek, wiertarkę można wykorzystać np. do szlifowania bądź czyszczenia metalu. W tym celu potrzebne będzie użycie właściwej nasadki drucianej lub tarczy szlifierskiej.

Oprzyrządowanie do frezarek

Do skrawania powierzchni płaskich oraz kształtowych, w tym rowków, kół zębatych oraz gwintów używa się frezarek. Obróbka w tym przypadku odbywa się dzięki frezowi, który wykonuje ruch obrotowy. Ponieważ w trakcie frezowania to obrabiany element musi być unieruchomiony na stole roboczym, do niezbędnych elementów oprzyrządowania w tym przypadku należy zaliczyć imadła oraz rozmaite dociski i łaty dociskowe, które znajdziesz w ofercie hurtowni TORMET.

Oprzyrządowanie do szlifierek

Szlifowanie jest procesem zaliczanym do obróbki wykończeniowej powierzchni. W przypadku części metalowych, do wygładzania powierzchni stosuje się profesjonalne szlifierki o dużych mocach. Narzędziem roboczym w tych obrabiarkach są ściernice, występujące najczęściej pod postacią rozmaitych tarcz szlifierskich albo trzpieni.

śr. ocena 5 / głosów 5