Po czym rozpoznać wydajny wymiennik ciepła?

Wymiennik ciepła powinien charakteryzować się dużą sprawnością odzysku ciepła, aby prawidłowo spełniać swoją funkcję. Ocena pracy takiego urządzenia może przysporzyć jednak niemałych trudności, ponieważ jest to urządzenie bardzo skomplikowane, a jego praca zależy od prawidłowego współdziałania dużej liczby elementów. Jak prawidłowo ocenić, czy konkretny wymiennik ciepła pracuje prawidłowo? Co wpływa na wydajność wymiennika ciepła?

Zbyt mały odzysk ciepła – ocena wydajności na podstawie opłat za ogrzewanie

Pierwszą metodą na określenie, czy konkretny wymiennik ciepła jest wydajny, to określenie różnicy w kosztach za ogrzewanie w domu na przestrzeni kolejnych miesięcy lub kwartałów. Odzysk ciepła jest podstawową funkcją takiego urządzenia. W jaki sposób określić, bazując jedynie na kwocie widniejącej na kolejnych fakturach za energię grzewczą, czy model wymiennika ciepła, który zainstalowany jest w domu, działa poprawnie? W tym przypadku zasada jest bardzo prosta.

Rosnące koszty ogrzewania domu lub mieszkania jednoznacznie wskazują, że wymiennik ciepła nie funkcjonuje prawidłowo. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że tego rodzaju urządzenia powinny być serwisowane przez wyspecjalizowane firmy. W żadnym wypadku nie powinno się podejmować samodzielnej próby naprawy urządzenia tego rodzaju. Konsekwencją takiego działania może być trwałe uszkodzenie urządzenia.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła – po czym poznać wydajną instalację?

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła stanowi trzon całej instalacji wentylacyjnej, która zainstalowana jest w domach. Na rynku dostępne są różne rozmiary central wentylacyjnych, zależą one w głównej mierze od rodzaju wymiennika ciepła zastosowanego w centrali. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła stosowana jest w celu ograniczenia strat ciepła, z którymi mamy do czynienia podczas wietrzenia pomieszczeń oraz aby móc odzyskać ciepło, które już znajduje się w budynku. Procesy wymiany powietrza z otoczeniem zewnętrznym mają również kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o usuwanie z domu dużych ilości dwutlenku węgla.

Pomiar stężenia dwutlenku węgla może być sposobem na sprawdzenie czy wydajność centrali wentylacyjnej została dobrana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli stężenie tego pierwiastka w pomieszczeniach znajduje się w górnej granicy, a osoby przebywające w pomieszczeniach skarżą się na złe samopoczucie może to oznaczać, że wydajność wentylacji jest zbyt mała lub system nie działa poprawnie.

W domach z systemem wentylacji, w którym został zastosowany rekuperator powietrze jest znacznie lepszej jakości niż w budynkach z wentylacją tradycyjną, zawiera bowiem znacznie mniejszą ilość dwutlenku węgla, alergenów i innych zanieczyszczeń (jak np. smog). Jak sprawdzić, ile dokładnie dwutlenku węgla znajduje się w powietrzu? Można to sprawdzić przy pomocy odpowiednich przyrządów, jednak te są dość drogie. Warto tutaj poprosić o pomoc firmę, która zajmuje się pomiarami parametrów powietrza.

Wydajny wymiennik ciepła – zasada działania

Osoby, które planują zakup instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, powinny wystrzegać się przede wszystkim modeli najtańszych. Często oszczędności uzyskane w postaci zakupu tańszego modelu są pozorne, ponieważ w efekcie małej sprawności odzysku ciepła okazuje się, że inwestycja w rekuperację była nieopłacalna i zwróci się w czasie znacznie dłuższym niż pierwotnie zakładany.

śr. ocena 5 / głosów 1