Przykłady wykorzystania techniki grawerowania laserem

Technologie laserowe nieustannie zyskują na popularności i znajdują zastosowanie w wielu branżach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się metody cięcia laserowego pozwalające na precyzyjną obróbkę różnego rodzaju materiałów. Wycinanie i grawerowanie laserowe wykorzystywane jest w szeroko pojętym przemyśle, ale także w marketingu. Na czym dokładnie polega ta technika i do czego służy?

grawerowanie-laserem

Na czym polega grawerowanie laserem?

Technologia cięcia laserem wykorzystuje działanie skoncentrowanej wiązki laserowej, która w kontakcie z danym materiałem powoduje jego stapianie, umożliwiając nadawanie mu pożądanych kształtów i dzielenie na mniejsze fragmenty. Grawerowanie z kolei to technika, w której wiązka laserowa skupiona jest na powierzchni materiału, co zapobiega jego przecięciu, ale umożliwia wykonanie wyżłobień. Zarówno cięcie, jak i grawerowanie laserem, to techniki cenione ze względu na swoją uniwersalność. Za ich pomocą możliwa jest bowiem obróbka różnego rodzaju materiałów, w tym m. in. metalu, drewna, tekstyliów, skóry, pleksi, artykułów ceramicznych, szklanych i innych. Warto przy tym zaznaczyć, że grawerowanie laserowe daje niezwykle efektowne i trwałe rezultaty, zapewniając najwyższą estetykę wykonania i wytrzymałość nadruku. Do zalet technologii laserowej należy również wysoka precyzja, wyjątkowa prędkość realizacji zleceń i bogate możliwości projektowania, dzięki czemu grawerowanie laserem zapewnia wysoką wydajność produkcji i posiada wiele zastosowań.

Zastosowanie grawerowania laserem

Głównym obszarem zastosowania technologii laserowej jest szeroko pojęty marketing. Grawerunek laserowy, jako technika zapewniająca trwały i estetyczny efekt, a także dużą precyzję i wydajność realizacji, znakomicie sprawdza się przy produkcji gadżetów reklamowych. Metodę laserową wykorzystuje coraz więcej renomowanych firm działających w branży marketingowej, czego przykładem jest Agencja Reklamowa ARFA w Lublinie. Grawerowanie laserowe umożliwia tworzenie rozmaitych artykułów promocyjnych, takich jak:

  • Statuetki, puchary, trofea i inne artykuły odznaczeniowe i pamiątkowe;
  • Tabliczki i zawieszki informacyjne i znamionowe, np. na drzwi, klucze;
  • Breloki;
  • Upominki okolicznościowe, np. gadżety z życzeniami;
  • Deski do krojenia, skrzynki drewniane.

Ponadto grawerunek laserowy wykorzystywany jest przy tworzeniu materiałów do celów reklamy zewnętrznej, np. napisów podświetlanych czy tablic neonowych. Do innych zastosowań metody laserowej zaliczamy znakowanie wizytówek i identyfikatorów, a także pieczątek i stempli oraz obudów typu ABS. Oprócz tego technologie te wykorzystywane są przy produkcji medali i monet. Okazuje się więc, że grawerowanie laserowe to rozwiązanie wykorzystywane w wielu branżach.

śr. ocena 0 / głosów 0