Radiowe systemy rejestracji pomiarów – charakterystyka

Temperatura i wilgotność powietrza to zdecydowanie najważniejsze czynniki wpływające na trwałość produktów – głównie żywności oraz leków. Monitorowanie warunków panujących w pomieszczeniach magazynowych oraz pojazdach transportowych jest zatem kluczem do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa towarów i ostatecznie konsumentów. W tym celu wykorzystuje się radiowe systemy rejestracji pomiarów. Czym one są, co je wyróżnia, jak się ich zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule.

Czym jest system rejestracji pomiarów?

System rejestracji pomiarów to nic innego jak złożona z centrali oraz sieci czujników instalacja, umożliwiająca monitorowanie warunków panujących w pomieszczeniach i urządzeniach chłodniczych przeznaczonych do przechowywania żywności lub leków.

  • Centrala – to głowa całego systemu, jej zadaniem jest odczytywanie oraz zapisywanie danych, które zostały przesłane z czujników. Może zostać podłączona do komputera z zainstalowanym odpowiednim, firmowym oprogramowaniem. Program umożliwia wizualizację danych oraz ich archiwizację
  • Czujniki – o ile centrala jest głową, to czujniki są oczami systemu. Montowane są w pomieszczeniach i urządzeniach, które mają zostać objęte monitoringiem. Ich zadaniem jest dokonywanie regularnych pomiarów warunków panujących w danym wnętrzu, przede wszystkim temperatury, ale również poziomu wilgotności.

Zalety i wady radiowych systemów rejestracji?

Jak sama nazwa wskazuje komunikacja między czujnikami a centralą w systemach radiowych odbywa się bezprzewodowo, z wykorzystaniem częstotliwości radiowych. Rozwiązanie to ma dwie istotne zalety:

  • Łatwy montaż – centralę można podpiąć do każdego komputera PC za pomocą złącza USB, czujniki montuje się przy pomocy specjalnych uchwytów do ścian pomieszczeniach chłodni.
  • Brak kabli – systemy radiowe są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie da się użyć urządzeń łączonych za pośrednictwem kabli. Do montażu nie ma potrzeby wiercenia dziura w ścianach i stropach pomieszczenia chłodni. Systemy tego rodzaju sprawdzą się w szczególności w pojazdach.

Istotną wadę systemów radiowych jest ich ograniczony zasięg, wynikający z ograniczonej mocy urządzenia. –Należy pamiętać, że na zasięg czujników istotny wpływ ma ukształtowanie terenu, na którym się znajdują – wyjaśnia specjalista firmy Mikster Industrial Tecnology, produkującej systemy rejestracji Logginet – Przyjmuje się, że jeśli na drodze między centralą a czujnikiem nie znajdują się żadne przeszkody, np. budynki, ich zasięg wynosi około 200 metrów – w terenie gęsto zabudowanym odległość ta skraca się do nawet 50 metrów. Oczywiście parametry te zależą od konkretnego modelu czujnika.

śr. ocena 5 / głosów 2