Rodzaje pił taśmowych

Piły taśmowe to specjalistyczne urządzenia o wielorakich zastosowaniach. Wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu i podczas prac budowlanych. Wykonawcy chcący korzystać z pił taśmowych mogą wybierać spośród wielu modeli różniących się nie tylko wydajnością, mocą, konstrukcją i zastosowaniami, ale też zasilaniem. Jakie są rodzaje pił taśmowych i do czego służą?

pila-tasmowa

Zastosowania pił taśmowych

Piły taśmowe to urządzenia obsługiwane ręcznie, służące do przecinania wyjątkowo twardych materiałów. Elementem roboczym jest poruszająca się taśma tnąca o ząbkowanym ostrzu. Piły taśmowe mają niewielkie rozmiary, są ergonomiczne i wyjątkowo proste w obsłudze – wystarczy krótkie przeszkolenie, aby nauczyć się korzystać z nich sprawnie i bezpiecznie. O zastosowania pił taśmowych zapytaliśmy eksperta – przedstawiciela firmy Mechanizacja, producenta narzędzi hydraulicznych i pneumatycznych:

Piły taśmowe to narzędzia stosowane bardzo szeroko: od meblarstwa po górnictwo. To, do czego można ich używać, zależy od wytrzymałości, ostrości i kształtu taśmy tnącej. My proponujemy piły taśmowe, które radzą sobie ze stalą stopową, gumą, tworzywami sztucznymi, szynami, przewodami, rurami hydraulicznymi, a nawet płytami chodnikowymi, a wszystko to bez potrzeby stosowania dodatkowo palników gazowych do cięcia. Sprawną pracę umożliwia przede wszystkim zastosowanie w tych urządzeniach wyjątkowo odpornych taśm tnących o ząbkowanym kształcie.

Piły taśmowe zasilane pneumatycznie i hydraulicznie

Podstawowy podział pił taśmowych wyznacza sposób, w jaki są one zasilane. Dostępne są między innymi piły taśmowe pneumatyczne i hydrauliczne.

Przykładami hydraulicznej piły taśmowej mogą być urządzenia typu MCHH-180 i MCHH-195. Jednostką napędzającą jest silnik emulsyjny zasilany olejem albo emulsją o ciśnieniu sięgającym 30 MPa i przepływie między 10 a 12 l/min. Pracą piły steruje zawór SHC umiejscowiony w uchwycie. Może ona służyć do cięcia: stali zwykłych i stopowych, metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych, gumy, łańcuchów, przenośników zgrzebłowych, profili, lin szybowych, szyn czy obudowy chodnikowej.

Przykładami pneumatycznych pił taśmowych mogą być modele MCHP-180 i MCHP-195. Zasilane są powietrzem sprężonym. Zapewniają wysoką wydajność i umożliwiają rezygnację z cięcia palnikami gazowymi. Nadają się do stosowania w miejscach zagrożonych wybuchem i silnie zawilgoconych. Stosując piły pneumatyczne, uzyskuje się wysoką precyzję cięcia i gładką powierzchnię. Praca z użyciem tego urządzenia jest bardzo szybka – przecięcie szyny zajmuje zaledwie 3 minuty. Zastosowania są analogiczne do tych, jakie mają hydrauliczne piły taśmowe.

śr. ocena 5 / głosów 5