Rodzaje urządzeń do wycinania opraw

Oprawa obrazu może być równie atrakcyjna, jak samo malowidło. Oznacza to, że warto czasem postarać się o profesjonalną oprawę obrazów lub passe-partout. Tego typu usługi oferują specjalistyczne firmy mające na wyposażeniu urządzenia do wycinania materiału, z którego wytworzona jest rama. Dzięki nim każda oprawa jest bardzo estetyczna, a sam proces jej wykonywania – prosty i komfortowy. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych maszyn do cięcia materiałów na ramy.

maszyna-do-ciecia

Gilotyny nożne

Jednym z największych producentów akcesoriów ramiarskich i maszyn do wycinania opraw jest Cassese. Urządzenia tej spółki są dostępne w Polsce dzięki dystrybutorowi – firmie Sayart, która proponuje swoim klientom m.in. gilotyny nożne i dwupiły.

Bezpyłowa gilotyna nożna cechuje się cichą pracą i przeznaczona jest do cięcia drewna, MDF oraz listew z tworzyw sztucznych. Posiada wiele zalet, które sprawiają, że proces cięcia materiałów do opraw jest bardzo komfortowy:

  • Sprężynowy system podpory felcu, pozwalający na szybkie i precyzyjne ustawienie podpory.
  • Bezpośrednia skala pomiarowa oznaczona czterema kolorami, ułatwiającymi odczyt i pracę.
  • Metalowe bolce w głowicy tnącej dla precyzyjnej lokalizacji ostrzy.
  • Płynna regulacja wysokości pedału, zapewniająca bezpieczeństwo i dokładność.
  • Blokada kąta na poziomie 45°.
  • Przezroczysta akrylowa osłona, która minimalizuje możliwość kontaktu ostrza z rękami operatora.
  • Szeroki pedał wyposażony w ochronę antypoślizgową.

Dwupiły pneumatyczne i automatyczne

Dwupiły to idealne urządzenia do masowej produkcji ram. Dostępne są w dwóch wersjach: pneumatycznej i automatycznej. Pierwsze mają kompaktowe wymiary, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca w warsztacie. Ostrza dwupił pneumatycznych cechują się cichą pracą, a za sprawą unikalnego silnika z systemem hamującym tarcza zatrzymuje się w czasie krótszym niż cztery sekundy. Prace tarcz można obserwować przez poszerzone okno, a dostęp do nich jest łatwy i bezpieczny. Ponadto komfort pracy poprawia poręczny zsyp odpadów oraz dwa wbudowane odciągi pyłu.

Bardziej masywne są dwupiły automatyczne, których waga może osiągać nawet 700 kg, a opcje dodatkowe pozwalają na wydłużenie ramion, uruchomienie automatycznego ogranicznika, możliwość programowania pionowych docisków oraz korzystanie z czytnika kodów kreskowych.

Urządzenia do wycinania passe-partout

Warto zwrócić uwagę także na maszyny do wycinania passe-partout. Występują one w wersji pół- oraz profesjonalnej. Pierwsza, w sklepie Sayart, jest reprezentowana przez markę Logan. Jest to wielofunkcyjne urządzenie o długości blatu roboczego 101 cm, zawierające w standardzie kilka głowic: do cięcia pod kątem 45° i 90°, do cięcia plexi oraz szkła.

Masywniejsze urządzenia (marki Valiani) są zbudowane z wykorzystaniem najlepszych komponentów i zawierają: aluminiowy stół do cięcia, silnik skokowy wysokiej wydajności, wzmocnione prowadnice, stalowe łożyska oraz szeroki wybór pozostałego oprzyrządowania. Dzięki nim można pozwolić sobie na cięcie od przodu i od tyłu materiału, wycinkę pojedynczych okien lub wielu jednocześnie, a także cięcie na dwóch lub trzech warstwach kartonu w tym samym czasie, oszczędzając przy tym dużo czasu.

śr. ocena 5 / głosów 5