Rodzaje wytłaczarek do tworzyw sztucznych

Trudno sobie wyobrazić wygodne funkcjonowanie we współczesnym świecie bez tworzyw sztucznych. Dookoła nas jest mnóstwo produktów wytwarzanych z tego typu materiałów. To, że przemysł jest w stanie zapewnić nam dostęp do nich w hurtowych ilościach możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń formujących – między innymi wytłaczarek. Dowiedzmy się czym są i jak je dzielimy.

Charakterystyka i rodzaj wytłaczarek do tworzyw sztucznych

Czym jest wytłaczarka?

Wytłaczarka to, jak sama jej nazwa wskazuje, maszyna przeznaczona do wytłaczania tworzyw sztucznych w celu uzyskania z nich produktów o odpowiednich kształtach, rozmiarach i innych parametrach. W przeciwieństwie do wtryskarki, wytłaczarka nie używa w tym celu formy lecz specjalnej dyszy, przez którą tworzywo przechodzi i w ten sposób jest formowane. Wytłaczarki stosuje się w produkcji podłużnych obiektów o takim samym przekroju na całej długości, np. listew, profili, przewodów etc.

Podział wytłaczarek

W ofercie firm zajmujących się dystrybucją maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, takich jak przedsiębiorstwo Pol-Service Majcher, znajdziemy wiele rodzajów wytłaczarek. W podstawowym podziale wyróżniamy wytłaczarki jedno- oraz wieloślimakowe. Wytłaczarki jednoślimakowe dzielimy na klasyczne oraz szybkobieżne (adiabatyczne) – są to urządzenia najpowszechniej stosowane w przemyśle. Znacznie szerszy przekrój urządzeń mamy w kategorii wytłaczarek wieloślimakowych. Znajdziemy w nich wytłaczarki:

  • Dwuślimakowe, dzielące się dalej na:
  • Trzy- i więcej ślimakowe, dzielące się na:
    • Wytłaczarki z centralnym ślimakiem i bez centralnego ślimaka

Budowa wytłaczarki

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów wytłaczarek będzie różnił się szczegółami konstrukcji, jednak jej ogólny zarys jest jednakowy w każdym z tych przypadków. Główne elementy wytłaczarki to:

  • Układ uplastyczniający – na który składa się między innymi cylinder, znajdujący się w nim obrotowy ślimak oraz elementy grzewcze. Zadaniem układu uplastyczniające się podgrzanie tworzywa sztucznego dostarczone w formie granulatu, płatków lub proszku do temperatury topnienia i mieszanie roztopionej masy do momentu jej ujednolicenia.
  • Układ formujący – czyli głowica wtłaczarska, przez którą płynne tworzywo zostaje wypchnięte w celu nadania mu konkretnego kształtu. Głowice dzielimy na wiele różnych rodzajów w zależności od przekrój poprzeczny uzyskiwane formy (kołowe, pierścieniowe, prostokątne etc.) oraz kierunek przepływu tworzywa (liniowe, krzyżowe)
  • Układu napędowego – czyli silnika oraz przekładni odpowiadających za ustalenie obrotów.
  • Układ sterujący
śr. ocena 5 / głosów 5