Tłumaczenia finansowe – dla bankowości, ubezpieczeń i biznesu

Finanse to jedna z takich dziedzin, których zrozumienie wymaga umiejętności posługiwania się specjalistyczną terminologią. Prawa ekonomiczne to nie tylko nazwy, ale również zachodzące realnie mechanizmy, często oczywiste wyłącznie dla specjalistów. To właśnie oni wspierają w pracy profesjonalnych tłumaczy.

Bankowość elektroniczna

Jednym z odbiorców tłumaczeń specjalistycznych z dziedziny ekonomii i finansów są banki. Popularność tej branży jest obecnie bardzo duża –  trudno znaleźć osobę, która nie posiada przynajmniej jednego rachunku rozliczeniowego. Im większe firmy, tym więcej skomplikowanych operacji, a wraz z nimi pojawia się konieczność sięgnięcia do metod, technik i środków o zasięgu międzynarodowym. Chodzi na przykład o obracanie dewizami za pomocą różnych systemów płatniczych, które działają w wielu krajach świata. Dla przeciętnego klienta istotną rolę odgrywają różne aplikacje pomocnicze, a także strony internetowe instytucji bankowych o zasięgu międzynarodowym. Wykonywanie tłumaczeń takich produktów wymaga nie tylko profesjonalnej wiedzy lingwistycznej, ale również znajomości świata finansów i jego specyficznego słownictwa. Tylko przy jego pomocy możliwe jest wytłumaczenie klientowi zasad działania funduszu inwestycyjnego, papierów wartościowych czy kredytu konsolidacyjnego.

Biznesowe transakcje finansowe

Na rynku międzynarodowym coraz więcej firm zawiera umowy handlowe, dokonuje zakupu i sprzedaży towarów czy operuje akcjami i obligacjami. Każda, nawet najmniejsza taka transakcja wymaga doskonałego zrozumienia przepisów prawa finansowego. Tłumaczenia ekonomiczne wykonywane przez specjalistów z dziedziny prawa i finansów, którzy jednocześnie doskonale operują językiem, pozwalają na rozwianie wszelkich wątpliwości i uniknięcie ryzyka wpadnięcia w pułapkę finansową. Szczególnie niebezpieczne dla statusu firmy są kontrakty opiewające na wysokie kwoty pieniężne, które stawiają pod znakiem zapytania przyszłość przedsiębiorstwa.

Inną dziedziną, w której tłumaczenie zasad transakcji finansowych bywa bardzo istotne są ubezpieczenia. Wykupienie polisy na dużą sumę ma zabezpieczać majątek przed różnymi wypadkami losowymi. Niezrozumienie treści może zaowocować tym, że drobna, niepozorna klauzula pozbawi nas wysokiego odszkodowania.