Toczenie CNC – nowoczesna metoda obróbki skrawaniem

Zakłady przemysłowe, które chcą postawić na rozwój i jakość coraz częściej stosują nowoczesne metody i urządzenia, które gwarantują uzyskanie zadowalających efektów szybko i sprawnie. Z tego właśnie powodu tak popularne stało się toczenie CNC – Computerized Numerical Control. Jest to nowoczesna, niezwykle dokładna i szybka obróbka skrawaniem. Wykorzystuje ona mikrokomputer, który pozwala z ogromną precyzją obrabiać dane przedmioty, biorąc pod uwagę wiele istotnych czynników, które pomijane są przy toczeniu konwencjonalnym. Taka metoda pracy zapewnia nie tylko doskonałe efekty, ale wiąże się również z krótkim czasem wykonania.

toczenie-cnc

Toczenie CNC

Jest to bardzo dokładna, nowoczesna metoda obróbki skrawaniem wykorzystywana przez profesjonalistów. Polega na usunięciu zewnętrznej warstwy danego materiału. Odbywa się ona przy użyciu urządzenia wyposażonego w niewielki komputer. Cały proces polega na umieszczeniu przedmiotu w tokarce i odpowiednim zaprogramowaniu urządzenia (które bierze pod uwagę rodzaj, twardość i chropowatość materiału poddawanego obróbce), które usuwa wierzchnią część materiału w celu uzyskania odpowiedniej formy. Dzięki sterowaniu komputerowemu dane elementy wykonane są z bardzo dużą precyzją. Toczenie CNC zapewnia także bardzo szybki czas i wysoką powtarzalność wykonania, dlatego idealnie nadaje się do wykonywania seryjnych zamówień, gdzie tworzy się duże ilości identycznych elementów. Biorąc jednak pod uwagę dużą precyzję wykonania i możliwość wykonania złożonych kształtów, doskonale sprawdza się także w indywidualnych projektach.

Rodzaje toczenia

Możemy wyróżnić kilka typów toczenia CNC. Ze względu na kierunek ruchu noża wyróżniamy toczenie: poprzeczne (używane głównie przy obrabianiu powierzchni czołowych, kierunek ruchu noża jest prostopadły do osi obrotu danego materiału), wzdłużne (kierunek ruchu noża jest równoległy do osi obrotu przedmiotu), kopiowe (wykonywane według wzornika, który steruje ruchem noża) i profilowe (w tym przypadku stosuje się nóż, którego kształt jest taki sam jak kształt przedmiotu podlegającego obróbce).

O innych typach toczenia mówimy, gdy bierzemy pod uwagę położenie powierzchni podlegającej obróbce –  są to powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne. Możemy również podzielić je ze względu na położenie osi obrotowej danego materiału – poziome oraz pionowe – dodaje ekspert reprezentujący narzędziownię MIKRONAR.