Usługa VoIP – telefonia internetowa

VoIP, czyli Voice over IP, jest technologią umożliwiającą przesyłanie głosu przy pomocy łączy dedykowanych lub internetowych sieci wykorzystujących protokoły IP. Nazywana jest także telefonią internetową lub telefonią IP. Sprawdźcie jakie zalety ma VoIP i na czym polega jej działanie.

Czym jest VoIP?

VoIP jest technologią przetwarzania głosu w ten sposób, by możliwe było jego przesyłanie przez internet. W prostszych słowach, usługę tę można określić jako wykonywanie rozmów telefonicznych poprzez łącze internetowe – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę KEMPA INVEST.

Korzystanie z telefonii internetowej jest niezwykle proste. Do zrealizowania połączenia z pomocą usługi VoIP potrzebne są jedynie internet oraz (do wyboru) komputer, laptop, telefon komórkowy, telefon analogowy lub telefon VoIP. Aby wykonywać tego typu połączenia nie trzeba więc posiadać żadnego specjalnego aparatu. Jeśli chcecie wykonywać połączenia w tej technologii przy pomocy tradycyjnego telefonu, to potrzebny jest do niego adapter (tzw. bramka VoIP).

Z komputera i laptopa można wykonywać bezpośrednie połączenia VoIP – wystarczą do tego zwykłe słuchawki z mikrofonem oraz zainstalowany komunikator VoIP.

Na czym polega działanie VoIP?

Usługa VoIP to nic innego, jak telefonia internetowa. Polega ona na tym, że w trakcie rozmowy głos zostaje zamieniony na wersję cyfrową, skompresowany i podzielony na pakiety. Następnie komplet pakietów przesyłany jest przez sieć internetową razem z pozostałymi informacjami. Z kolei u odbiorcy proces ten powielany jest w odwrotnym kierunku. Wszystkie te czynności sprawiają, że finalnie otrzymujemy zwykły głos.

Do zastosowania usługi VoIP nadaje się każda sieć IP, jednak jest pewien wymóg, a mianowicie komutacja pakietów. W ten zakres można włączyć sieci ATM, frame realy, internet oraz sieci oparte na łączach TI(E1). Aby połączenie mogło być zrealizowane potrzebne są też odpowiednie urządzenia, bądź odpowiednie oprogramowanie.

Zalety VoIP

Telefonia internetowa ma wiele zalet, z których największą są niskie koszty jakie niesie ze sobą korzystanie z tej technologii. Dzięki nim można np. znacząco obniżyć koszty utrzymania telefonów w biurze. Co więcej, dzięki usłudze VoIP nie trzeba utrzymywać tradycyjnej telefonii przy zachowaniu wszystkich dotychczasowych numerów.

Wśród pozostałych zalet technologii VoIP wymienić należy:

  • mobilność,
  • możliwość łączenia się z odbiorcami na całym świecie,
  • możliwość wykupienia dowolnego numeru telefonicznego, także zagranicznego,
  • wirtualną centralę telefoniczną, dzięki której można zarządzać połączeniami.
śr. ocena 5 / głosów 1