Wielkość zadruku pola

Offset to jedna z najbardziej popularnych obecnie technik druku płaskiego. Obraz jest przenoszony z płaskiej formy drukowej na papier, poprzez cylinder pokryty obciągiem. Charakterystyczne jest to, że zarówno elementy drukujące, jak i niedrukujące, znajdują się na tej samej wysokości. Polem zadruku nazywamy często kolumnę, czyli miejsce strony, które wypełniane jest składem zecerskim, obszar strony, który ograniczony jest jej zadrukowaną powierzchnią. Wielkość pola zadruku definiują marginesy, nazywane justunkiem.

Charakterystyka druku offsetowego

Metoda druku offsetowego charakteryzuje się przede wszystkim znaczną prędkością wydruku. Koszty aluminiowej matrycy są stosunkowo niskie, a do tego mamy sporą różnorodność nośników, na których może odbywać się wydruk. Cena pojedynczego arkusza jest niska, dlatego jest to opłacalnie w przypadku wydruku wielu plakatów, broszur, czy ulotek dla potencjalnych klientów, materiałów szkoleniowych dla pracowników itd. Offset dzielimy na druk arkuszowy i zwojowy, jak sama nazwa wskazuje, w pierwszym przypadku papier umieszczany jest w drukarce w arkuszach, w drugim przypadku jest zwinięty w rolki.

Warto podkreślić, że dla druku arkuszowego farby drukarskie są bardziej lepkie. Nanoszenie obrazu odbywa się jednak podobnie – dowiadujemy się w drukarni anex z Wrocławia. Farba utrwala się, wsiąkając w papier. Papier może przechodzić przez tzw. tunel suszący, wówczas mamy do czynienia z metodą heatset, czyli techniką druku „na gorąco”, która jest zalecana w przypadku wydruków wysokiej jakości, na przykład na papierze kredowym.

Zalety offsetu

Drukarki offsetowe to urządzenia, które wymagają skomplikowanej kalibracji, a więc profesjonalnej obsługi. Chcemy mieć pewność, że druk będzie wysokiej jakości, wielkość pola zadruku będzie się zgadzała z projektem, a cały proces będzie przebiegał sprawnie. Największą zaletą druku offsetowego jest opłacalność wydruków w wysokich nakładach. Jeśli na przykład planujemy założyć niewielką drukarnię, z której od czasu do czasu będą korzystać pracownicy okolicznych firm, offset nie jest dobrym pomysłem. Jeszcze raz podkreślmy, że offset opłaca się przy wydrukach w wysokich nakładach. To doskonałe rozwiązanie, jeśli planujemy drukować na nietypowych materiałach, np. grubym kartonie, czy samoprzylepnym papierze. Plusem jest możliwość manipulowania barwami podczas samego procesu wydruku. Offset sprawdza się szczególnie przy druku formatów większych niż A3. Warto w niego zainwestować!