Zalety stosowania powłok antygraffiti

Powłoki antygraffiti to rewolucyjny wynalazek w walce z aktami wandalizmu związanymi z tzw. street art, czyli sztuką uliczną. Do tej pory graffiti na ścianie oznaczało poważne problemy i spory wydatek na przemalowanie elewacji. Powłoka antygraffiti, czy to czasowa, czy trwała, umożliwia łatwe usunięcie malunku ze ściany, zapobiegając wchłanianiu się farby w głąb elewacji. Jakie są zalety stosowania tego typu powłok?

powloka-antygraffiti

Skuteczne rozwiązanie problemu graffiti

Głównym zadaniem i najważniejszą zaletą powłoki antygraffiti jest pozbycie się problemu niechcianych malunków na ścianach. Systemy te nie zapobiegają aktom wandalizmu, ale pozwalają w prosty i szybki sposób pozbyć się ich skutków. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej powłoki nie trzeba przemalowywać ściany i sięgać po specjalne środki myjące. Wystarczy jedynie myjka ciśnieniowa z wodą, by skutecznie usunąć nielegalny malunek ze ściany. Na rynku dostępne są przy tym zarówno rozwiązania czasowe, czyli takie, gdzie powłoka usuwana jest wraz z malunkiem, jak i powłoki trwałe, które na stałe zabezpieczają powierzchnię przed wnikaniem farby i umożliwiają łatwe zmycie graffiti. Do zalet stosowania tych powłok należy bezpieczeństwo, ponieważ nie niszczą one struktury podłoża. Łatwo się je aplikuje, są paroprzepuszczalne i skutecznie chronią budynki przed oszpeceniem.

Dodatkowe korzyści

Sam fakt łatwego usuwania graffiti ze ścian to jednak nie jedyna zaleta powłok antygraffiti. Jakie są inne korzyści wynikające z ich stosowania? Na to pytanie odpowiada specjalista reprezentujący firmę PHSC Chemicals Sp. z o.o. dostarczającą rozwiązania z zakresu powłok antygraffiti.

Powłoki antygraffiti chronią ściany nie tylko przed wnikaniem pigmentów farb i lakierów w głąb podłoża, ale także przed innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to w szczególności powłok trwałych, które wyróżnia wysoki stopień chemoodporności oraz wytrzymałości na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy zadrapania. Ściany pokryte powłoką antygraffiti są lepiej zaizolowane i wyróżnia je większa trwałość. Warto przy tym zauważyć, że taka powłoka może zapobiec nie tylko skutkom działalności grafficiarzy, ale pozwala także łatwo usuwać inne przejawy sztuki ulicznej, np. plakaty, ulotki czy naklejki przymocowywane za pomocą klejów i taśm.

Dodatkową zaleta powłok antygraffiti jest fakt, że są one dostępne w różnych wersjach wykończenia, np. matowym, błyszczącym i kolorowym. Warto też zaznaczyć, że zastosowanie takiej powłoki może być również warunkiem koniecznym do uzyskania polisy na ubezpieczenie danej nieruchomości na wypadek aktów wandalizmu. Nic więc dziwnego, że powłoki antygraffiti cieszą się coraz większą popularnością.

śr. ocena 5 / głosów 5