Zasada działania zestawów hydroforowych

Zestaw hydroforowy to zespół urządzeń, które służą utrzymaniu stałego ciśnienia cieczy w sieci wodociągowej. Instalacje hydroforowe stosuje się wtedy, gdy sieć zasilana jest z bezciśnieniowego zbiornika. Każdy zestaw tego typu tworzy pompa, zbiornik wodno-powietrzny i przekaźnik ciśnieniowy, których wspólne działanie sprawia, że woda z kranu zawsze płynie pod właściwym ciśnieniem.

Czemu służy zestaw hydroforowy?

Instalacje, w których woda pobierana jest ze studni bądź innego zbiornika bezciśnieniowego, zawsze obsługiwane są przez pompy. Każde otwarcie zaworu uruchamia pompę, która tłoczy wodę aż do momentu jego zamknięcia. W takich instalacjach pompy pracują w sposób nieciągły i nierównomierny, co przekłada się na ich szybkie zużywanie – wyjaśnia ekspert z przedsiębiorstwa FluidControl.

Każda pompa ma określoną bezpieczną liczbę cykli pracy na godzinę. W praktyce przestrzeganie tego wyznaczonego zakresu nie zawsze jest możliwe. Prostym przykładem mogą być domy wczasowe, gdzie w ciągu dnia, gdy goście zwiedzają, dochodzi do przestojów w pracy pompy, a wieczorem, gdy większość wczasowiczów bierze prysznic, ilość cykli zdecydowanie się zwiększa. Taki sposób użytkowania instalacji znacznie przyspiesza zużycie silnika pompy. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie zestawu hydroforowego.

Jak działa zestaw hydroforowy?

Montaż zestawu hydroforowego na instalacji wodociągowej pozwala zwiększyć żywotność pompy przez wydłużenie okresów przestoju między kolejnymi cyklami jej pracy i ogólne ograniczenie liczby włączeń. Jest to możliwe dzięki gromadzeniu zapasu wody w hydroforze. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi na przykładzie prostej instalacji, przeznaczonej np. do budynku mieszkalnego.

Sercem każdego zestawu hydroforowego jest zbiornik wodno-powietrzny, czyli właśnie hydrofor. Jak można się domyślić, wypełniony jest częściowo wodą i częściowo powietrzem. Odkręcenie zaworu w instalacji z hydroforem nie powoduje uruchomienia głównej pompy, ale rozprężenie powietrza w zbiorniku, co prowadzi do wypchnięcia wody do instalacji.

W miarę upływu wody ze zbiornika, w hydroforze spada też ciśnienie powietrza. Gdy osiągnie ono minimalną wartość, uruchomi się pompa, dzięki czemu hydrofor ponownie się napełni. Zatrzymanie pompy nastąpi w momencie, gdy ciśnienie powietrza osiągnie maksymalną wartość.

Zatem praca głównej pompy w wodociągu z zestawem hydroforowym jest niezależna od cykli poboru wody, ale od ciśnienia powietrza w zbiorniku. Oznacza to, że pompa uruchamia się rzadziej, co pozwala wydłużyć jej żywotność.

W zastosowaniach przemysłowcy oraz do obsługi dużych obiektów sportowych, systemów zraszania itd., stosuje się bardziej skomplikowane układy wielopompowe, takie jak np. zestaw hydroforowy HDR – wielopompowy układ, w którym sterowanie odbywa się bez udziału nadrzędnego sterownika, w systemie wielofalownikowym. Każda z pomp hydroforu HDR posiada osobną jednostkę sterującą ze sterownikiem i przetwornicą częstotliwości.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat instalacji hydroforowych i armatury do układów pompowych, koniecznie zajrzyj na stronę internetową FluidControl lub skontaktuj się bezpośrednio z biurem firmy w Katowicach.

śr. ocena 5 / głosów 5