Zastosowanie dysz nadmuchowych

Nadmuch różnego rodzaju gazów pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne ma mnóstwo zastosowań w wielu branżach i dziedzinach. Dysze nadmuchowe, czyli „końcówki”, przez które sprężony gaz przedostaje się na zewnątrz, to bardzo ważne elementy wielu urządzeń. Decydują one o ciśnieniu, temperaturze i innych parametrach gazu. Poniżej przedstawiamy przykłady i zastosowania dysz nadmuchowych.

Zastosowanie dysz nadmuchowych

 

Dysze nadmuchowe w medycynie

Pierwszą dziedziną, w której używa się dysz nadmuchowych, a której się tu przyjrzymy, jest medycyna. Korzysta ona z gazów do różnych celów. Tam, gdzie konieczna jest kontrola ciśnienia i temperatury, potrzebne są dysze nadmuchowe. Gdzie konkretnie się je stosuje? Opowiada specjalista z firmy Grados, która oferuje elementy pneumatyki:

Dysze nadmuchowe umożliwiają podawanie gazów o ściśle określonych parametrach np. podczas krioterapii. Zabiegi takie wymagają dużej precyzji postępowania z gazem, ponieważ powinno się schładzać wyłącznie zmienione chorobowo rejony. Dlatego dysze nadmuchowe do krioterapii różnią się rozmiarami, a te najmniejsze są odpowiednie do pracy z dziećmi oraz tzw. kriopunktury – to połączenie krioterapii i akupunktury, które wymaga wyjątkowo dokładnego dozowania czynnika chłodzącego.

W zastosowaniach medycznych konieczne są wysokiej jakości dysze nadmuchowe oraz osprzęt do nich, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego urządzenia tego typu do krioterapii nie tylko powstają z materiałów odpornych na zmiany temperatur, ale też są wyposażone we wskaźniki temperatury pracy.

Dysze nadmuchowe w przemyśle

Medycyna to nie jedyna dziedzina, gdzie przydają się dysze nadmuchowe. Warto wiedzieć, że aż 70% sprężanego powietrza wykorzystuje się właśnie w nadmuchach. Nawet w domu wykorzystujemy sprężone powietrze do czyszczenia komputerów i innych delikatnych sprzętów. W tym przypadku także przedostaje się ono przez dyszę, choć, oczywiście, nie jest ona tak wydajna i wytrzymała, jak dysze profesjonalne stosowane w przemyśle. Tu służą one do takich prac, jak: czyszczenie, schładzanie, osuszanie, przemieszczanie czy sortowanie.

Dysze nadmuchowe w przemyśle muszą być bardzo wytrzymałe, ponieważ często pracują bez wytchnienia, a dodatkowo są narażone na działanie niskich temperatur i wysokiego ciśnienia. Strumień powietrza musi mieć odpowiednią szerokość i siłę, a przy tym producenci starają się, aby dysze generowały jak najmniej hałasu. Dobre dysze nadmuchowe pozwalają zredukować hałas nawet o połowę, a także zminimalizować ucieczkę powietrza, którego sprężenie jest kosztowne.

śr. ocena 5 / głosów 3