Zastosowanie komór świetlnych w poligrafii

Komory świetlne są urządzeniami wykorzystywanymi do oceny koloru wyrobów przemysłowych oraz poligraficznych w zróżnicowanych warunkach oświetlenia. W większości przypadków źródłem światła są lampy LED, które pobierają niewielką ilość energii elektrycznej i wyróżniają się znaczną żywotnością. Rzadziej w komorach stosuje się świetlówki.

Gdzie wykorzystywane są komory świetlne?

W dużej mierze komory świetlne służą do prezentacji i oceny obiektów, w których przypadku najważniejszą cechą jest kolor. Wykorzystywane są tym samym w studiach projektowych, laboratoriach czy w przemyśle włókienniczym, samochodowym i obuwniczym. Znajdują zastosowanie ponadto w poligrafii przy produkcji opakowań. Aby dokonać prawidłowej oceny koloru na wszystkich etapach obróbki obrazu, należy zachować takie same warunki oświetlenia stanowiska pracy. Komory oświetleniowe przychodzą z pomocą w ocenie kolorystyki danego wyrobu. Dają możliwość jej porównania ze wzorcem i to bez względu na warunki oświetleniowe otoczenia. Dzięki temu podczas projektowania nie trzeba się zastanawiać, jak produkt i wydruk będą wyglądały w różnych warunkach.

Zalety komór świetlnych

Komory świetlne zawsze zapewniają takie samo światło. Znaczenia przy tym nie ma miejsce dokonywania oceny – hala produkcyjna, dział sprzedaży czy studio designerskie. Komory oświetleniowe pozwalają na szybkie wykrycie metameryzmu kolorów, a więc zjawiska, gdy ta sama barwa jest inaczej odbierana w zależności od rodzaju oświetlenia. Nowoczesne komory oświetleniowe mogą mieć różną wielkość. Wyposażone są w kilka źródeł światła, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz zastosowania urządzenia. Niekiedy wykorzystują nawet promieniowanie ultrafioletowe.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć

Komory oświetleniowe bywają również wyposażone w różnego rodzaju sterowniki. Może być to np. wskaźnik diodowy, który sygnalizuje zużycie źródła światła zmianą koloru bądź elektroniczny, wyposażony w wyświetlacz, który pokazuje licznik czasu pracy i pozwala na płynne sterowanie natężeniem światła. Nowoczesne komory świetlne, takie jak te oferowane przez firmę Reprograf, są produktami wysokiej jakości, które nie sprawiają problemów w czasie codziennej eksploatacji. Gwarantują one równomierne oświetlenie na całej przestrzeni roboczej. Nie ma zagrożenia niepożądanym efektem błysku bądź odbicia światła, bo utrzymane są w odpowiedniej, neutralnej kolorystyce. Tymczasem dzięki porównaniu wizualnemu gotowego produktu w komorze świetlnej ze wzorcem można szybko wychwycić różnice i szybko skorygować trwający proces produkcyjny.

śr. ocena 5 / głosów 6