Zastosowanie przemienników częstotliwości

Przemienniki częstotliwości stosowane są w rozmaitych aplikacjach przemysłowych, a w Polsce rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością od końca ubiegłego wieku. Zazwyczaj wykorzystuje się je w charakterze źródła o regulowanej wartości częstotliwości i napięcia dla silników indukcyjnych dużych mocy.

Czym jest przemiennik częstotliwości?

Przemiennik częstotliwości, nazywany też falownikiem, jest urządzeniem elektrycznym, które służy zmianie prądu stałego na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy EL-CONNECT.

Najczęściej falowniki stosowane są do regulacji prędkości obrotowej silników prądu przemiennego. Ich sprawność energetyczną określa się w granicach 85-98% (wzrasta ona proporcjonalnie do mocy przemiennika).

Współczesny przemysł korzysta z niezwykle zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które wymagają bardzo precyzyjnego sterowania pracą silników. Nowoczesne silniki napędzane elektrycznie są oczywiście bardzo trwałe, ale nie zawsze mogą samodzielnie podołać wyzwaniom urządzeń wymagających tak dokładnej regulacji prędkości napędu.

Zastosowania przemienników  częstotliwości

Przemienniki częstotliwości służą właśnie dostosowaniu silników do wymogów nowoczesnych aplikacji, umożliwiając ich płynną pracę i znacznie ułatwiając miarowy rozruch. Dodatkową zaletą ich używania jest znaczna  oszczędność energii, toteż znajdują szerokie zastosowanie w rozmaitych branżach przemysłu.

Silniki sterowane falownikami zasilają urządzenia AGD (np. w wentylatorach i pralkach), ale także całe linie produkcyjne. Wykorzystywane są w konstrukcjach rozdrabniaczy, pras mechanicznych, kompresorów, przenośników, centrali wentylacyjnych do zastosowań przemysłowych i rozmaitych napędów o zredukowanej przeciążalności.

Sposób wykorzystania przemiennika częstotliwości uzależniony jest od rodzaju sterowania parametrów wyjściowych. Falowniki o charakterystyce liniowej U/f=const. znajdują zastosowanie w przenośnikach taśmowych i podnośnikach, natomiast urządzenia o charakterystyce kwadratowej U/f²=const. przeznaczone są do obsługi pomp odśrodkowych czy wentylatorów.

Jak widać, przemienniki częstotliwości znajdują zastosowanie w wielu branżach gospodarki. Spotkamy je zarówno w domowych sprzętach codziennego użytku, jak i w zaawansowanych technologicznie aplikacjach przemysłowych. Z powodzeniem wykorzystuje się je w maszynach pracujących w branży spożywczej, ciepłowniczej, wydobywczej, a także w przemyśle motoryzacyjnym i morskim.

śr. ocena 5 / głosów 5