Zdjęcie na płótnie jako alternatywa dla obrazu

Zdjęcia na płótnie to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnego obrazu, czy wywołanej fotografii umieszczonej w ramie z przeszkleniem lub antyramie. Zdjęcie na płótnie możemy wykorzystać jako wyjątkową dekorację domu, mieszkania, czy biura. To również ciekawy pomysł na prezent – nie tylko dla bliskich. Jak właściwie tworzone są zdjęcia na płótnie – fotoobrazy?

Tworzenie zdjęcia na płótnie od strony technicznej

Na początku opowiemy o samej technice wykonania zdjęcia na płótnie. Zdjęcia przenoszone są na specjalne, bawełniane płótno o odpowiedniej gramaturze. Materiał wiernie odwzorowuje naturalne płótno malarskie, dlatego zdjęcie na płótnie często nazywamy fotoobrazem, czy zdjęciem-obrazem. Wydruk zdjęcia na płótnie trwa stosunkowo długo (nawet kilkadziesiąt minut) ze względu na bardzo wysoką rozdzielczość druku, co zapewnia zdjęciu jakość. Przeniesione na płótno zdjęcie oprawiane jest na drewnianej ramie wewnętrznej.

Zdjęcia portretowe i pamiątkowe

Większość z nas lubi w swoich domach otaczać się pamiątkami i zdjęciami. Te pierwsze to przede wszystkim upominki od naszych bliskich i różnego rodzaju dekoracje zakupione w czasie urlopowych wyjazdów w ciekawych miejscach. Na ścianach często wieszamy zdjęcia portretowe – na przykład zdjęcia ze ślubu, czy wyjątkowe zdjęcia rodzinne. Jak mówi nam przedstawiciel zakładu fotograficznego Fotofinezja z Sosnowca, fajnym pomysłem na fotoobraz będzie także wydrukowanie na płótnie kadru z ulubionego miejsca. W sieci możemy kupić mnóstwo gotowych zdjęć-obrazów, które przedstawiają ujęcia z popularnych kurortów na całym świecie.  Naszym ulubionym miejscem może jednak nie być klif w Gdyni, Kasprowy Wierch, czy Koloseum w Rzymie. To może być domek przy małym jeziorku na Kaszubach, góralska bacówka, czy rzadko odwiedzane miasteczko poza granicami naszego kraju. Przykłady można mnożyć. Zdjęcie z takiego miejsca, w naszym własnym ujęciu, z naszej własnej perspektywy, również możemy przenieść na bawełniane płótno.

Fotoobraz nie tylko do domu

Zdjęcia na płótnie możemy ozdabiać nie tylko ściany naszych domów i mieszkań. To również ciekawy pomysł na przykład na dekorację w kawiarni, cukierni, czy restauracji. Zdjęciem na płótnie możemy również nadać charakteru wnętrzu biura, w którym pracujemy i w którym każdego dnia spędzamy mnóstwo czasu. Fotoobraz możemy też powiesić w pomieszczeniu, gdzie nasi klienci lub pacjenci czekają na zaproszenie do biura bądź gabinetu. Są efektowne i prezentują się zdecydowanie lepiej niż plakaty.

Na koniec warto wspomnieć, że w niektórych zakładach fotograficznych możemy zakupić foto prezent w postaci bonu o określonej kwocie – osoba, która go otrzyma, będzie mogła go wykorzystać w dowolny sposób, na przykład na zdjęcie na płótnie.

śr. ocena 5 / głosów 5