Cechy dobrej kliniki stomatologicznej

Konieczność odbycia wizyty w gabinecie stomatologicznym często może być źródłem stresu, i to nawet jeśli jest to gabinet sprawdzony, znany nam już od dłuższego czasu. Co jednak w sytuacji, gdy z różnych względów (np. przeprowadzka do innego miasta czy zamknięcie praktyki przez specjalistę, z którego usług korzystaliśmy dotychczas) dopiero musimy znaleźć zaufane miejsce? Poniżej prezentujemy cechy, jakimi powinno się ono charakteryzować.

Na pewno warto wziąć pod uwagę możliwość leczenia nie tyle w zwykłym gabinecie, ile w klinice stomatologicznej, w której z definicji liczyć możemy na kompleksowość usług. Dla przykładu: w Centrum Stomatologicznym DENTES w Stalowej Woli opieka medyczna obejmuje zarówno diagnostykę, jak i profilaktykę, a także różne formy leczenia – od zachowawczego (plomby), przez endodontyczne (inaczej: kanałowe), chirurgiczne i implantologiczne, po protetyczne czy ortodontyczne. Pracujący tam profesjonaliści zajmą się też stroną estetyczną naszego uśmiechu, przeprowadzając np. fachowe wybielanie zębów.

Komunikacja i kompetencje

Współpraca specjalistów z różnych dziedzin ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy i zaplanowanie optymalnego procesu leczenia, bez konieczności odsyłania pacjenta gdzie indziej. Kluczem do sukcesu jest ich wzajemna komunikacja, ale ta ostatnia powinna przebiegać bez zakłóceń również na linii lekarz-pacjent. Tłumaczenie zrozumiałym językiem kolejnych podejmowanych działań jest niezwykle ważne dla zbudowania zaufania i atmosfery komfortu, a tym samym – dla zredukowania stresu towarzyszącego wizytom do minimum.

Życzliwe podejście do pacjenta w dobrej klinice stomatologicznej przejawiać będą zresztą nie tylko lekarze, ale też asystenci i technicy, jak również pozostali członkowie personelu (np. osoby pracujące w recepcji). Oprócz kompetencji tzw. miękkich – jak empatia czy kulturalny sposób bycia – muszą oni jednak też dysponować bogatym doświadczeniem i fachową wiedzą, najlepiej na bieżąco pogłębianą dzięki odpowiednim szkoleniom, kursom czy seminariom.

Nowoczesny sprzęt i warunki panujące w klinice

Czym jednak byłaby znajomość najnowszych osiągnięć w dziedzinie stomatologii bez nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu można wdrażać innowacyjne metody i technologie w życie? Niezależnie zaś od tego, czy specjalista wykorzystuje w pracy najbardziej zaawansowane urządzenia, czy wybiera tradycyjne, sprawdzone rozwiązania – Sprzęt musi być zadbany i sterylnie czysty. Gołym okiem oczywiście nie dojrzymy, czy są na nim drobnoustroje, ale dobrym prognostykiem jest ogólny porządek panujący w gabinecie, wyjaławianie narzędzi oraz stosowanie jednorazowych końcówek i rękawiczek wszędzie, gdzie tylko to możliwe. Jeśli w klinice dostrzegamy brud, bałagan czy niemiły zapach – nie świadczy to o niej dobrze.

Probierze skuteczności

Porządek utrzymany powinien być również w grafiku przyjęć. Dzięki temu umówimy wizytę tak szybko, jak wymaga tego nasz stan zdrowia – choć pamiętać trzeba, że w sprawdzonym miejscu, do którego pacjenci chętnie wracają, raczej nie stanie się to od ręki. Konieczność rezerwowania terminów z pewnym wyprzedzeniem świadczy bowiem najpewniej o skuteczności przeprowadzanych w danym miejscu zabiegów – podobnie jak udzielana na nie gwarancja. Oferuje ją np. wspomniane na wstępie Centrum Stomatologiczne DENTES.

śr. ocena 5 / głosów 4