Charakterystyka okularów przeznaczonych do pracy przy komputerze

Współcześnie coraz więcej osób pracuje przy komputerze przez cały czas pracy, często bez przerw. Powoduje to dyskomfort i choroby oczu. Rozwiązaniem są odpowiednio dobrane soczewki, które biorą pod uwagę szczególne warunki pracy i odciążają wzrok. Czym się charakteryzują? Jak i gdzie je dobrać? Czym grozi praca bez okularów? Jakie cechy mają dobre oprawki do codziennej pracy? Przeczytaj artykuł i się dowiedz.

Okulary do pracy przy komputerze i w biurze

Dlaczego potrzebujesz okularów do pracy przy komputerze?

Nie musisz mieć wady wzroku, aby skorzystać na noszeniu okularów w pracy. Siedzenie przed komputerem w sztucznie oświetlanym i klimatyzowanym pomieszczeniu to wyzwanie dla wzroku. Przy ośmiu godzinach dziennie w takich warunkach możesz mieć bóle głowy, bolesne, suche i piekące oczy czy zapalenie spojówek.

Jak dobrać okulary do pracy przy komputerze? Zapytaliśmy o to optyka z Gabinetu Okulistycznego i Salonu Optycznego Nemezis w Gliwicach: aby znaleźć okulary i oprawki odpowiednie do naszego trybu życia, udajmy się do gabinetu okulistycznego. Badanie wzroku pokaże, czy szkła są nam potrzebne. Optyk pomoże dobrać odpowiedni ich rodzaj oraz zaproponuje oprawki.

Soczewki do pracy przy komputerze

Obecnie okulistyka oferuje soczewki o różnych właściwościach, jednak przy pracy biurowej najważniejsze rodzaje to:

  • soczewki korygujące – pozwalają dobrze widzieć bez pochylania głowy i mrużenia oczu, co zapobiega ich dyskomfortowi, bólom głowy i kręgosłupa szyjnego, użyteczne przy krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmie,
  • soczewki półprogresywne – przydatne w szczególności u osób po 40. roku życia do widzenia z bliska (czytania, pisania) i ze średniej odległości (do komputera, rozmowy z klientem), gdy widzenie z dali jest prawidłowe. Mają zakres od kilkudziesięciu centymetrów do nawet trzech metrów. Nie mylmy ich z okularami do czytania, które mają krótszy zasięg,
  • soczewki z powłoką antyrefleksyjną – ochraniają przed niebieskim światłem emitowanym przez sprzęt elektroniczny, pozwalają odpocząć oczom,
  • soczewki z powłoką antystatyczną – w przeciwieństwie do klasycznych szkieł nie przyciągają pyłu i kurzu, są szczególnie przydatne dla alergików.

Oprawki do pracy przy komputerze

Okulary do pracy komputerowej to nie tylko dobre szkła, ale również i specjalne oprawki. Optyk pomoże je dobrać do naszego kształtu twarzy i trybu życia. Inne oprawki są potrzebne do okazyjnego użytkowania, np. przy czytaniu książek, a inne przy codziennej pracy w przed komputerem. Te drugie muszą być bardziej elastyczne, wytrzymałe i mocne. Nie musimy jednak płacić dużo za dobrą jakość, obecnie można dostać dobre oprawki w atrakcyjnych cenach.

śr. ocena 5 / głosów 1