Co może wykazać zdjęcie dna oka

Badanie dna oka to jedna z najbardziej rozpowszechnionych procedur okulistycznych. Jest ono proste, szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne, a przy tym pozwala zdiagnozować cały szereg rozmaitych schorzeń nawet na bardzo wczesnym etapie. I mowa tu nie tylko o problemach dotykających zmysł wzroku, ale też o wielu chorobach ogólnoustrojowych, które w początkowych stadiach są praktycznie niewykrywalne innymi metodami.

badanie-oka

Z punktu widzenia pacjenta samo badanie polega na tym, że musi spoglądać on w różnych kierunkach, zgodnie z poleceniami okulisty. W tym czasie oko jest mocno oświetlone, a nowoczesny sprzęt wykonuje zdjęcia tych jego elementów, które zasadniczo pozostają ukryte.

Czasem, aby lepiej doświetlić wnętrze oka oraz uzyskać lepszy ogląd, wpuszcza się do niego krople wymuszające rozszerzenie źrenic. Nie jest to szczególnie przyjemne, wydłuża też czas badania, bo trzeba odczekać ok. 20 minut, aż preparat zacznie działać. W dodatku przez kolejnych kilka godzin widzenie jest zaburzone, więc nie można np. prowadzić samochodu. Konieczność zastosowania kropli da się jednak wyeliminować, używając zaawansowanego technologicznie sprzętu, jakim są choćby mobilne urządzenia Smartscope PRO, dystrybuowane przez firmę Diabetica.

Choroby oczu

Wykonują one wysokiej jakości zdjęcia dna oka, na których doskonale widać m.in. siatkówkę, nerw wzrokowy czy drobne naczynia krwionośne. Pierwsza z wymienionych struktur odpowiada za rozróżnianie kolorów i kształtów. Choroby i uszkodzenia siatkówki (np. odwarstwienie) mogą prowadzić do utraty wzroku, na szczęście dzięki badaniu dna oka można wykryć je odpowiednio wcześnie i wdrożyć skuteczne leczenie.

Inne problemy z narządem wzroku, które da się zdiagnozować w drodze tego właśnie badania, to chociażby zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), gdzie zaburzeniu ulega środkowe pole widzenia, problemy z ciałem szklistym czy tarczą nerwu wzrokowego, a także potrafiąca długo nie dać o sobie znać, za to w gruncie rzeczy nieuleczalna jaskra. Jeśli wykryje się ją i zacznie leczyć w jednym z początkowych stadiów, można skutecznie zahamować rozwój schorzenia, a tym samym ocalić wzrok.

Problemy neurologiczne

Zdjęcia dna oka okazują się niezwykle przydatne również w diagnostyce różnego rodzaju problemów neurologicznych, widać bowiem na nich świetnie nerw wzrokowy, którego obrzęk świadczyć może o wystąpieniu zmian o takim właśnie charakterze. To dlatego badanie oka zleca się często po wypadkach, urazach głowy, przy zaburzeniach równowagi czy w związku z powtarzającymi się epizodami utraty przytomności.

Schorzenia ogólnoustrojowe

Sieć naczyń krwionośnych oplatających narząd wzroku można postrzegać jako miniaturowe odzwierciedlenie układu krążenia. Stąd właśnie nieoceniona rola zdjęć dna oka w diagnostyce chorób takich jak nadciśnienie tętnicze (objawiające się zwężeniem i nieregularnością naczynek), miażdżyca, białaczka, anemia czy skaza krwotoczna. Stale podwyższony poziom cukru we krwi również prowadzi do wyraźnie widocznego w badaniu dna oka uszkodzenia naczyń krwionośnych, badanie to więc służy też diagnozie i ocenie poziomu zaawansowania cukrzycy i retinopatii tudzież makulopatii cukrzycowej. Wykryć dzięki niemu można też m.in. zapalenia i nowotwory błony naczyniowej, a także… guzy mózgu, którym towarzyszy objawiający się na zdjęciach dna oka wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

śr. ocena 5 / głosów 5