Na czym polega stomatologia cyfrowa 3D

Rozwój nowoczesnych technologii jest widoczny w każdej niemal dziedzinie naszego życia. Także medycyna i wchodząca w jej skład stomatologia w ostatnich latach bardzo się rozwinęły dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym. Znaczący wpływ na ich postęp ma rozwój technik cyfrowych, które z powodzeniem zostały wdrożone do codziennej pracy profesjonalnych gabinetów dentystycznych.

Tomografia 3D

Badanie tomograficzne, w przeciwieństwie do tradycyjnego zdjęcia rentgenowskiego i panoramicznego, jest badaniem wykonywanym z zastosowaniem technologii 3D. Badanie to przeprowadza się z wykorzystaniem cyfrowego tomografu komputerowego. Nowoczesne urządzenia tomograficzne są także znacznie bezpieczniejsza dla zdrowia pacjenta, używają bowiem niskiej dawki promieniowania, która nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Tomografy cyfrowe 3D znalazły swoje zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii. Wykorzystuje się je m.in.

– w implantologii, gdzie pozwalają na dokładne i precyzyjne zaplanowanie zabiegu wszczepienia implantów zębowych oraz lokalizację nerwów zębodołowych i ocenę ilości kości.

– w chirurgii szczękowej natomiast, tomografy 3D pozwalają na ustalenie dokładnej lokalizacji zębów zatrzymanych oraz identyfikację zmian chorobowych w obrębie szczęki.

– w endodoncji (leczeniu kanałowym), gdzie obraz tomograficzny  3D – CBCT pozwala na prześledzenie przebiegu kanałów zębowych, zmian okołozębowych  i skuteczności leczenia

Z dobrodziejstw tej technologii korzysta na przykład prywatna klinika stomatologiczna Unimedex.

Technologia cyfrowa 3D w protetyce

Klasyczne wyciski są aktualnie z powodzeniem wypierane przez nowoczesne cyfrowe optyczne uzyskane za pomocą skanerów oraz kamer 3D. Dawniej proces wytwarzania koron, licówek i sztucznych mostów był długi i pacjent musiał sporo czasu czekać na zamówione elementy. Dziś wszystko przebiega znacznie szybciej. Do wykonania wycisku cyfrowego używa się skanera, który umieszcza się w ustach pacjenta. Daje on dokładny, trójwymiarowy obraz wszystkich tkanych obecnych wewnątrz jamy ustnej  pacjenta. Ogromną zaletą technologii 3D w stomatologii jest także możliwość współuczestnictwa pacjenta w procesie tworzenia np. licówek. Może on wspólnie z lekarzem ustalić kształt swoich nowych zębów, dzięki czemu rezultat leczenia będzie jeszcze bardziej zadowalający. Zaprojektowany w programie gotowy model trafia następnie do specjalnej frezarki cyfrowej 3D, która frezuje gotowy element. Tak przygotowany element jest także dokładnie w takim samym kolorze, jak reszta uzębienia pacjenta oraz, co najważniejsze, wykonany jest z trwałych i mocnych materiałów obojętnych biologicznie.