Na czym polega zabieg odtworzenia błony dziewiczej

Rekonstrukcja błony dziewiczej, czyli hymenoplastyka, popularna jest przede wszystkim w krajach kultury zachodniej ze względów religijnych. Hymenoplastyka polega na scaleniu pozostałej części błony, która została wcześniej przebita. Na zabieg decydują się również kobiety, które czują potrzebę powtórnego przeżycia nocy poślubnej lub kobiety, u których błona została naruszona na przykład przez zabieg medyczny, czy badanie lekarskie. Co warto o nim wiedzieć?

Charakterystyka zabiegu

Błona dziewicza jest cienką fałdką błony śluzowej o pierścieniowatym kształcie, która znajduje się u wejścia do pochwy. Teoretycznie pozostaje nienaruszona do momentu odbycia pierwszego stosunku płciowego, jednak zdarzają się wyjątki – błona nie jest w pełni wykształcona lub zostaje naruszona w inny sposób. Błona dziewicza może zostać uszkodzona na skutek badania lekarskiego lub koniecznego zabiegu medycznego, ale nie tylko. Może do tego dojść podczas masturbacji lub przez niewłaściwe stosowanie tamponów. Ginekologia plastyczna, inaczej estetyczna, pozwala na odtworzenie błony. Zabieg nosi nazwę hymenoplastyki, od greckiego „hymen”, „błona dziewicza”. Zachowanie błony w niektórych krajach to jedyna prawdziwa oznaka niewinności, szczególnie w krajach arabskich, muzułmańskich. Zabiegi odtworzenia błony dziewiczej przeprowadzane są przede wszystkim u kobiet, które chcą zamaskować brak niewinności, odbycie stosunku przed nocą poślubną, ale nie tylko. Decydują się na nie również kobiety, które dla samych siebie chcą odbyć „pierwszy raz” ponownie, na przykład, by w ten sposób zapomnieć o nieudanych wcześniej związkach, które okazały się pomyłką.

Przebieg zabiegu

Odtworzenie błony dziewiczej nie jest długim zabiegiem i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Zabieg trwa zwykle około 30-60 minut. Pozostałości naturalnej błony zostają zszyte w taki sposób, by na środku pozostał elastyczny otworek. To dla kobiety szczególnie ważne ze względu na menstruację – mówi nam przedstawiciel Centrum Medycznego Krzysztof Sodowski z Katowic.

Po zabiegu kobieta może swobodnie o własnych siłach opuścić klinikę po kilku godzinach obserwacji. Ważne, by pacjentka wcześniej przygotowała się odpowiednio do zabiegu. W okresie dwóch tygodnie przed zabiegiem nie wolno zażywać niektórych leków, przede wszystkim takich, które mogą zaburzać proces krzepnięcia krwi. Należą do nich na przykład leki przeciwkaszlowe i przeciwgrypowe, które rozrzedzają krew. Jeśli pacjentka pali nałogowo papierosy, przynajmniej na trzy dni przed zabiegiem powinna to ograniczyć. W dniu samego zabiegu, na około 6 godzin przed przystąpieniem do rekonstrukcji błony, nie należy pić ani jeść. Lekarz zaleci nam także wykonanie kilku niezbędnych badań, na przykład badanie ogólne moczu, poziom cukru, czy morfologia. Po takim przygotowaniu możemy mieć pewność, że zabieg odbędzie się szybko i bez kłopotów.